Tři večery s Pavlem Šporclem

Kultura - 13. 09. 2021
Tři večery s Pavlem Šporclem

PARDUBICE - Již v pondělí 13. září vstoupí Komorní filharmonie do nové koncertní sezony. Pondělní koncert bude prvním z celkem tří repríz koncertního programu „Modré housle (v) září“, který mají posluchači v Pardubicích příležitost slyšet.

 

Hvězdou zahajovacích koncertů bude známý český houslista Pavel Šporcl, který bude excelovat při provedení Mendelssohnova Koncertu pro housle a orchestr e moll a jak již bývá pravidlem, jistě dojde i na přídavek, kterým opět ohromí posluchače hrou na své proslulé modré housle. Na programu koncertu jsou také díla Ludwiga van Beethovena.

 

Na úvod večera zazní předehra k baletu Stvoření Prometheova a koncertní program uzavře slavná Beethovenova Sedmá symfonie. Orchestr povede šéfdirigent Stanislav Vavřínek, pro kterého to je zároveň vstup do jeho čtvrté sezony s Komorní filharmonií.

 

Koncertní program provází jedna zajímavost, která je zároveň doložením skutečnosti, že historie se opakuje. K úplně první spolupráci Pavla Šporcla a šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem došlo před 24 lety. Tehdy se potkali na jednom pódiu, aby provedli právě výše uvedený Mendelssohnův koncert. Jako orchestr u toho byla přítomna právě Komorní filharmonie Pardubice. Nyní, téměř o čtvrt století později, lze toto dílo opět slyšet v provedení stejných účinkujících, ovšem "v ještě dokonalejším a zralejším provedení, než tehdy", jak poznamenal po úspěšné páteční zkoušce šéfdirigent Stanislav Vavřínek.

 

Komorní filharmonii Pardubice v její činnosti dlouhodobě podporují Elektrárny Opatovice a.s., které jsou již od roku 2009 generálním partnerem a za celou dobu spolupráce podpořily koncertní činnost orchestru celkovou částkou 1 850 000 Kč. Díky podpoře generálního partnera se daří do Pardubic zvát zajímavé, a především kvalitní hudební interprety, mezi které patří právě i hudební virtuos Pavel Šporcl, který se představí hned na úvod sezony. Vedení Komorní filharmonie Pardubice si velice váží dlouhodobé spolupráce a přízně, které se ze strany Elektráren Opatovice a.s. dostává.

 

Koncerty se uskuteční v pondělí 13. září, úterý 14. září a ve středu 15. září 2021 od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích a vstupenky lze pořídit přes web filharmonie kfpar.cz, v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích či také přímo na místě. Koncerty se uskuteční v souladu s aktuálně platnými podmínkami pro pořádání kulturních akcí.

 

Nadcházející týden bude pro pardubické filharmoniky velmi náročný a pestrý – začnou jej doma v Pardubicích sérií tří zahajovacích koncertů s Pavlem Šporclem a završí jej v pátek 17. září na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. V Zámecké jízdárně pod taktovkou Jana Kučery doprovodí Adama Plachetku a jeho hosty. Na programu operního galakoncertu u příležitosti 230. výročí úmrtí hudebního velikána Wolfganga Amadea Mozarta jsou jeho nejslavnější operní předehry, árie, duety a tercety. (AŽ) Foto: KFP

Mohlo by vás zajímat:

V pátek na Přihrádku

V pátek na Přihrádku

Hudební oddělení Krajské knihovny slaví 30. výročí

LAIK hledá nové členy

LAIK hledá nové členy

Konkurz do mladého divadelního studia se uskuteční v úterý 14. září

S premiérou nové skladby

S premiérou nové skladby

Koncert Dua Vespral rozezní ve středu pernštejnskou kapli Tří králů

Lákavá nabídka

Lákavá nabídka

Východočeské divadlo v nové sezóně uvede čtyři nové a čtyři odložené premiéry

Jako břitva

Jako břitva

Novou sezónu v historické budově VČD odstartuje předpremiéra hry o Boženě Němcové

Již příští čtvrtek

Již příští čtvrtek

Za dveřmi je podzimní řada abonentních koncertů Barocco sempre giovane