Knihovna Karla Vocelky

Region - 14. 09. 2021
Knihovna Karla Vocelky

PARDUBICE - Novou knihovnu Karla Vocelky otevře pro studenty, pedagogy i veřejnost Univerzita Pardubice. Významný rakouský historik z Vídeňské univerzity loni daroval Ústavu historických věd Fakulty filozofické rozsáhlou sbírku čtyř tisíc knih a časopisů. Fakulta filozofická novou knihovnu otvírá v roce, kdy si připomíná 20 let od svého vzniku.

 

„Velmi si vážíme toho, že pan profesor Vocelka věnoval svou knihovnu právě Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Osobně to vnímám jako nesmírně prestižní záležitost dokládající fakt, že se naše pracoviště těší vynikající pověsti nejen v českém prostředí. V souboru se navíc nachází mnohé knihy, které v češtině dosud nevyšly, nebo nejsou v českých knihovnách dostupné. Pro historiky je přístup k literatuře naprosto klíčový a jsem rád, že knihy budou moci využívat akademici a především studenti Univerzity Pardubice,“ říká Jiří Kubeš, děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

 

Sbírka je hodnotná díky tematické i jazykové rozmanitosti. Profesor Karl Vocelka v ní shromáždil práce kolegů z různých evropských historiografií. Obsahuje mnohá starší díla, která patří k základním kamenům moderní evropské historiografie a vedle odborných historických prací obsahuje i knihy, které odrážejí osobní zájmy historika. Ve sbírce jsou slovníky, průvodci, knihy věnované zahradnictví či gastronomii. Mezi darovanými knihami jsou i ty, které napsal Karl Vocelka. Sám se bude také účastnit otevření nové knihovny, jež je plánováno na čtvrtek 16. září v 17.30 hodin v areálu Univerzitní knihovny ve Studentské ulici.

 

Profesor Karl Vocelka je významnou osobností středoevropské historiografie a zakladatelem vídeňského Instituts für die Erforschung der frühen Neuzeit (IEFN). Stál u zrodu časopisu Frühneuzeit-Info. Jeho syntéza dějin Habsburské monarchie, biografie císaře Rudolfa II. i knihy o každodenním životě Habsburků patří k zásadním pracím. V posledních letech se profesor Vocelka zaměřuje v oblasti vědeckého bádání na historii 19. století. (MaM) Foto: UPa

 

Mohlo by vás zajímat:

Inspirujte se Gočárem

Inspirujte se Gočárem

Ušijte si sandály na míru

Nejen vrásky nebo znaménka

Nejen vrásky nebo znaménka

Pardubická nemocnice otevřela plastickou poradnu

Levná a ekologická varianta

Levná a ekologická varianta

Chytré senzory z Univerzity Pardubice pomohou zemědělcům

Perníková popelnice

Perníková popelnice

Čenkovice jsou krajským tahounem v třídění odpadu

Den starokladrubského koně

Den starokladrubského koně

Tradiční akce Národního hřebčína se koná v sobotu 28. května

Čeperka chystá referendum

Čeperka chystá referendum

Proces EIA na spalovnu v Opatovicích započal