Dobově i trendově

Město Pardubice - 21. 09. 2021
Dobově i trendově

PARDUBICE - Moderní gastronomie a pernštejnská kuchyně se v sobotu 25. září potkají na zámku. Nádvoří bude hostit první ročník Pernštejnského hodování. Food festival pořádá v rámci akcí k výročí 500 let renesance ve východních Čechách Východočeské muzeum. Začíná v 10 hodin a vstup je zdarma.

 

„Přijďte ochutnat jak špičkové výtvory současných kuchařů, tak ověřte jejich um v přípravě jídla, které se podávalo u pernštejnského dvora a v době renesance,“ zve vedoucí oddělení služeb muzea Matěj Bekera. Prodejci uvaří, usmaží i upečou dobroty jak podle dobových receptů, tak podle současných trendů. „Na své si přijdou milovníci masa, sladkých dezertů i vegetariánské kuchyně, okusit můžete regionální speciality i cizokrajná jídla. Však to byli Pernštejnové, kdo do Čech i do Vídně přinesli chuť Středomoří a propagovali recepty italské a španělské kuchyně,“ připomíná Bekera.

 

Na akci tak návštěvníci poznají nejen historické pokrmy, ale i možná pro ně dosud netušené formy propojení Evropy v renesanci a některé z receptů si budou moci odnést domů. Morávek řeznictví připraví vepřové koleno na černém pivu, Kunětická zmrzka přiveze zmrzlinu s švestkovými povidly, medovou s kousky medového perníku a makovou s višněmi. Hostinec U Hubálků z Kostelce nad Orlicí nabídne tříchodové menu přizpůsobené pánům z Pernštejna, paštiku z husích jatýrek, cibulovou marmeládu, ovocné džemy a povidla. Pernštejnský bochník přiveze zase mlékárna Juliana.

 

Zámecký areál s valy nabídne ideální odpočinkové prostředí pro pikniky, posezení na nádvoří – ať už milovníci dobrého jídla zavítají na zážitkový oběd či odpolední svačinu. (skp) Reprofoto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Děti si užily „řepování“

Děti si užily „řepování“

Při podzimní akci ve školce lze získat a upevnit praktické znalosti

Památník Zámeček se otevírá

Památník Zámeček se otevírá

Expozice nabízí nové a v mnoha případech také překvapivé historické souvislosti

Pozor, změna

Pozor, změna

Oprava a odklon již ve čtvrtek

Noční spěch se nevyplatil

Noční spěch se nevyplatil

Řidič Hondy dostal smyk a prorazil zábradlí

Kamion tu nebyl naposledy

Kamion tu nebyl naposledy

O očkování proti koronaviru byl v Pardubicích velký zájem

Škodí všude

Škodí všude

Pardubice bojují pomocí deratizace s potkany