Koloběžky z pohledu policie

Region - 22. 09. 2021
Koloběžky z pohledu policie

PARDUBICE – Hustou dopravu se řada lidí v krajském městě rozhodla řešit relativně snadným průjezdem díky elektrokoloběžce, což ale přineslo i situace, které si vyžádaly příjezd policejní hlídky. „Zvyšujícím se počtem osob užívajících vlastní, nebo zapůjčený dopravní prostředek s motorkem, nenarůstají pouze počty dopravních nehod a pádů, ale i krádeží,“ upozorňuje tisková mluvčí krajské policie Eva Maturová. 

„Jen v Pardubicích jsme od začátku roku přijali 13 případů krádeží koloběžek, jejichž pořizovací hodnota je okolo 13 000 korun. Pokud si takovou koloběžku nemůžete vzít jako zavazadlo s sebou, věnujte jejímu možnému zabezpečení maximum. Pachatele před krádeží tenký lankový zámek ne vždy zastaví,“ vyzývá mluvčí.

Co se týká nehodovosti, téměř každý týden vyjíždějí „nehodáři“ k události, kde došlo k havárii, ke střetu řidiče elektrokoloběžky s chodcem, vozidlem, nebo pevnou překážkou. Poslední tři se dokonce neobešly bez alkoholu. Řidiči je využívají i při cestě z restaurací po požití alkoholu a někteří se dokonce se diví, že to je v rozporu se zákonem. Pardubický rekordman, jehož nehoda je nadále v prověřování, nadýchal 2,66 promile. Bohužel je běžné potkávat je na chodnících, stezkách pro chodce, řídí je děti bez přilby, můžete zahlédnout 2 až 3 jezdce stojící na jednom dopravním prostředku najednou, rodiče na koloběžkách převážejí své ratolesti… Je až alarmující, jak si jejich uživatelé neuvědomují, že pro ně platí úplně stejná pravidla, jako pro cyklisty a že jízda rychlostí 25 km za hodinu může mít při pádu a nárazu do překážky vážné následky.

„V srpnu jsme řešili dvě dopravní nehody s účastí elektrické koloběžky, kde došlo ke zranění, jeden z řidičů byl pod vlivem alkoholu. Pokud doplníme i elektrokola, ve stejném období havarovali rovněž dva cyklisté užívající k jízdě kolo s elektromotorem (u jedné došlo ke zranění, jeden řidič byl pod vlivem alkoholu). Co se týká měsíce září, do včerejšího dne nehodáři vyjížděli ke třem dopravním nehodám elektrokoloběžek a k jedné s účastí elektrokola, tři řidiči byli ovlivněni alkoholem, u všech čtyř došlo ke zranění vyžadující lékařské ošetření,“ informuje Eva Maturová.

Co z toho vyplývá? Pro jízdu na elektrické koloběžce s maximální rychlostí do 25 km/hodinu platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Pokud se tak její řidič chovat nebude, nemusí při setkání se s policejní hlídkou dojít jen na „domluvu“, ale i na blokovou pokutu ve výši až 2000 korun. Buďte ohleduplní nejen k sobě, ale i k ostatním účastníkům provozu na pozemních komunikacích a ověřte si, za jakých podmínek je právě vaše elektrokoloběžka legislativně uzpůsobena k jízdě po našich komunikacích. (zr) Ilustrační foto: PČR

Mohlo by vás zajímat:

Po cargu je poptávka

Po cargu je poptávka

Pardubické letiště by se na přepravu nákladů mělo více zaměřit

Zájem o očkování narůstá

Zájem o očkování narůstá

Bez registrace o následujícím víkendu v prostorách pardubické Sokolovny

Pod patřičnou pozorností

Pod patřičnou pozorností

Pardubický kraj dohlíží na výstavbu centrálního příjmu v Pardubické nemocnici

Spolupráce i zasazení stromu

Spolupráce i zasazení stromu

Univerzitu navštíví Jennifer Bachus, Chargé d´Affaires Velvyslanectví USA v ČR

Spolupráce je důležitá

Spolupráce je důležitá

Netolický: Přeji si, aby nová vláda obcím a krajům naslouchala

Lepší je se registrovat

Lepší je se registrovat

Očkování bez registrace bude možné jeden den v týdnu