Vodárenská soustava připravena

Region - 23. 09. 2021
Vodárenská soustava připravena

PARDUBICKO - Ve Slatiňanech byla slavnostně ukončena modernizace téměř 11 kilometrů dlouhého úseku vodovodu z Podlažic za částku přesahující 130 milionů korun. Vodovody a kanalizace Chrudim získaly dotaci 84 milionů korun z Ministerstva zemědělství a pět milionů korun z rozpočtu Pardubického kraje. Stavba je součástí Vodárenské soustavy východních Čech.

„Východočeská vodárenská soustava je jednoznačně nadčasovým projektem, který však dnes musí doznat dalšího rozvoje. Tato první etapa je základem pro další propojování celé západní části našeho kraje směrem na Pardubicko a Přeloučsko. Do budoucna je pak také možné propojení s Vysokomýtskou a Kyšperskou synklinálou, což není o odebírání vody z východu na západ, ale vypomáhání si v rámci celé soustavy. Oblast Přeloučska a Chlumecka nemá tak vysokou vydatnost jako Chrudimsko a Orlickoústecko, které naopak svoji vydatnost naplno nevyužívá," řekl hejtman Martin Netolický.

 

„I přesto, že v tuto chvíli máme velký přetlak žádostí o dotace na vodovody a kanalizace od jednotlivých měst a obcí, podpořili jsme tento mimořádný projekt částkou pěti milionů korun. Naprosto stěžejní je však dotace 84 milionů korun z Ministerstva zemědělství, které doufám zachová přízeň i druhé etapě projektu, což mohu přislíbit i v případě krajského rozpočtu," doplnil hejtman.

Podle krajského radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství a starosty Hlinska Miroslava Krčila se jedná o mimořádný počin nejen na Chrudimsku, ale na území celého kraje. „Tento vodovodní přivaděč je v rámci celé východočeské soustavy velmi významný. Vždyť díky jeho bezpečnému fungování nemusí mít obavy o vodu až 300 tisíc lidí. Proto je podpora ze strany Pardubického kraje zcela logická. V rámci našeho dotačního titulu se snažíme efektivně pomáhat obcím jak s tvorbou projektových dokumentací, tak i s realizacemi samotných investic do vodohospodářské infrastruktury. V letošním roce jsme poskytli částku 82 milionů korun. A i díky těmto financím se podaří zrealizovat na území našeho kraje akce v celkové hodnotě zhruba 1,4 miliardy korun. Vzhledem k množství žádostí jsme se snažili pokrýt všechny způsobilé projekty v maximální možné míře. Zároveň tyto stavby vyvolávají další investice zejména do krajských silnic, a proto jsme rádi, když jsme ze strany obcí informováni s dostatečným předstihem. Všechny zástupce obcí i provozních a majetkových vodohospodářských společností bych chtěl o takový postup požádat,“ uvedl Miroslav Krčil. (DoB) Ilustrační foto: VaK Chrudim (Na snímku úpravna vody Monako)

Mohlo by vás zajímat:

Po cargu je poptávka

Po cargu je poptávka

Pardubické letiště by se na přepravu nákladů mělo více zaměřit

Zájem o očkování narůstá

Zájem o očkování narůstá

Bez registrace o následujícím víkendu v prostorách pardubické Sokolovny

Pod patřičnou pozorností

Pod patřičnou pozorností

Pardubický kraj dohlíží na výstavbu centrálního příjmu v Pardubické nemocnici

Spolupráce i zasazení stromu

Spolupráce i zasazení stromu

Univerzitu navštíví Jennifer Bachus, Chargé d´Affaires Velvyslanectví USA v ČR

Spolupráce je důležitá

Spolupráce je důležitá

Netolický: Přeji si, aby nová vláda obcím a krajům naslouchala

Lepší je se registrovat

Lepší je se registrovat

Očkování bez registrace bude možné jeden den v týdnu