Dvě a půl hodiny Bacha

Kultura - 27. 09. 2021
Dvě a půl hodiny Bacha

PARDUBICE - „Pardubické hudební jaro na podzim“ bude pokračovat koncertem charismatického violoncellisty Jiřího Bárty ve Společenském sálu zámku ve čtvrtek 30. září v 19 hodin. Jeho hostování v Pardubicích bude pokračovat seminářem pro studenty pardubické konzervatoře v pátek 1. října, přístupným i pro širší veřejnost.

 

Fenomenální violoncellista Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních světových violoncellistů.

 

Po skvělém uvedení kompletu Beethovenových sonát na „podzimním“ PHJ 2020 přichází nyní s dalším titánským projektem, jímž je soubor šesti Bachových suit pro sólové violoncello. Každý koncert s takovýmto programem představuje vypjatý, technicky i interpretačně nanejvýš náročný sólistický výkon. Souborně v rámci jednoho koncertu hrají Bachovy suity jen ti nejlepší světoví violoncellisté. Bárta k suitám přistupuje jako k jedinému a nedělitelnému celku. „Vzpomínám na chvíli, kdy jsem před lety hrál komplet poprvé. Bylo to jako zjevení: jednotlivé suity se mi zpodobnily v dokonalém tvaru jako symfonie o šesti větách, jako příběh života o šesti kapitolách; naprosto logická a prokomponovaná skladba.“ Na zámku v Pardubicích bude hrát Jiří Bárta na barokní violoncello se střevovými strunami, podle jeho vyjádření se tím přiblíží pravděpodobné originální podobě, namísto expresitivy, obvyklé u interpretů předchozích generací, bude celkové vyznění Bacha spíše meditativnější. (zr) Foto: ARCHIV

 

Mohlo by vás zajímat:

O víkendu na Malé scéně

O víkendu na Malé scéně

Východočeské divadlo zve na premiéru retrokomedie Normální debil 2

V prestižní společnosti

V prestižní společnosti

Audiokniha Jiřího Ševčíka byla zařazena do TOP 10 Supraphonu

Všechny koncerty zdarma

Všechny koncerty zdarma

Od čtvrtka do sobota bude pardubický Dům hudby hostit mezinárodní festival

Smetanovo trio s filharmonií

Smetanovo trio s filharmonií

Říjnové abonentní koncerty od pondělí do středy v Domě hudby

Na scéně Božena Němcová

Na scéně Božena Němcová

Východočeské divadlo uvede odloženou premiéru hry Jako břitva

Pasažér Sputniku 2 na jevišti

Pasažér Sputniku 2 na jevišti

Na startu nové sezóny zaštěká v Divadle Exil Lajka