Osmdesát let od nástupu katana

Region - 27. 09. 2021
Osmdesát let od nástupu katana

PARDUBICE – V pondělí uplynulo 80 let od chvíle, kdy do Prahy jako zastupující říšský protektor dorazil Reinhard Heydrich. V květnu příštího roku pak uplyne 80 let od atentátu na něj. V odplatě za jeho smrt vyvraždili nacisté mimo jiné obce Lidice a Ležáky a zavraždili několik tisíc obyvatel tehdejšího Protektorátu.

 

Vzhledem k tomu, že je území našeho regionu nedílně spjato s řadou klíčových momentů toho období, rozhodl se Pardubický kraj toto smutné výročí důstojným způsobem připomínat.

 

Heydrichiádu si můžeme v úzkém slova smyslu vykládat jako období po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ale v tom širším začíná již jeho příjezdem do Prahy 27. září 1941. Celé období patří jednoznačně mezi nejsmutnější období našich novodobých dějin. Považuji proto za jednoznačně správné, abychom si i toto období připomínali a důstojným způsobem uctili památku všech, kteří za své hrdinství ve prospěch našeho národa zaplatili svým životem. Pardubický kraj je s heydrichiádou spojen nejen ležáckou tragédií, ale také řadou odbojových aktivit, které měly mimo jiné za pomoci výsadkářům. Nemůžeme zapomenout ani na Larischovu vilu a přilehlé popraviště, na kterém vyhasl život 194 osob. Proto ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Památníkem Lidice a Památníkem Ležáky připravujeme řadu aktivit, které mají za cíl připomenout osudy odbojářů a zavražděných osob a především uctít jejich památku tak, aby jejich odkaz nebyl zapomenut,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Podle hejtmana by měla pieta vyvrcholit v den ležácké tragédie 24. června. „Vedle klasického pietního aktu, který se každoročně v Ležákách koná, chceme uspořádat pietní vzpomínkový společenský večer přímo v území ležáckého památníku. Při této příležitosti bude mít také premiéru hraný dokument, který má právě v těchto dnech za sebou již několik natáčecích dnů,“ odhalil jednu z připravovaných akcí hejtman Netolický.

 

Pardubický kraj připravuje také vznik speciální internetové stránky, která bude sloužit jako hlavní informační kanál směrem k veřejnosti. „Chceme širší veřejnost seznámit s jednotlivými významnými osobnostmi celého období a významnými událostmi, ale také jednotlivými pietními akty, které se konají na několika místech našeho kraje. Zároveň chceme využít sociálních sítí pro šíření osvěty k tomuto tématu,“ odtajnil další součást aktivit hejtman Netolický. (DoB) Foto: MmP (Na snímku Památník Zámeček v Pardubicích)

Mohlo by vás zajímat:

Po cargu je poptávka

Po cargu je poptávka

Pardubické letiště by se na přepravu nákladů mělo více zaměřit

Zájem o očkování narůstá

Zájem o očkování narůstá

Bez registrace o následujícím víkendu v prostorách pardubické Sokolovny

Pod patřičnou pozorností

Pod patřičnou pozorností

Pardubický kraj dohlíží na výstavbu centrálního příjmu v Pardubické nemocnici

Spolupráce i zasazení stromu

Spolupráce i zasazení stromu

Univerzitu navštíví Jennifer Bachus, Chargé d´Affaires Velvyslanectví USA v ČR

Spolupráce je důležitá

Spolupráce je důležitá

Netolický: Přeji si, aby nová vláda obcím a krajům naslouchala

Lepší je se registrovat

Lepší je se registrovat

Očkování bez registrace bude možné jeden den v týdnu