Výjimečná příležitost

Region - 30. 09. 2021
Výjimečná příležitost

PARDUBICE - Rozmanitou nabídku prohlídek Východočeského muzea v říjnu rozšíří jedna zcela výjimečná – prohlídka pernštejnské truhly. Jediný dochovaný pozůstatek pernštejnského mobiliáře muzeum zpřístupňuje od roku 2016, obvykle jednou za dva roky. Zájemci si mohou rezervovat termíny 2. října a 23. října od 13 a od 15 hodin.

 

Pozoruhodná obří dubová pokladnice, kterou ukrývá podzemí Zámku Pardubice, se do současnosti zachovala nejen díky stabilnímu klimatu, ale především protože již od dob Viléma z Pernštejna nemohla místnost vzhledem ke svým rozměrům opustit. „Přítomnost většího počtu lidí ale toto klima naruší, proto budou prohlídky jen čtyři a každá pro deset osob s časovým odstupem tak, aby vlhkost mohla pozvolna klesat,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

 

Rezervace prohlídky je možná na formuláři ne webu www.vcm.cz, případně e-mailem na rezervace@vcm.cz. Vstupné na mimořádné prohlídky je 180 korun, snížené pak 90 korun.

 

Truhlu dlouhou tři a půl metru objednal na sklonku 15. století, jak doložil dendrochronologický průzkum, Vilém z Pernštejna. Sloužila jako trezor pravděpodobně uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy a cennosti. Přístup k ní vede přes zámeckou kapli dolů po úzkém točitém schodišti a přes několikeré masivní železné dveře s mohutnými zámky. Samotnou truhlu zabezpečují petlice a mechanické zámky.

 

Truhla má za sebou náročnou konzervaci. Počátkem listopadu o ní vyjde publikace nazvaná Dubový poklad aneb pernštejnská truhla. Napsal ji historik muzea Michal Hambálek a prozradí v ní spoustu nových informací o této jedinečné pernštejnské památce. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Po proškolení pomáhají

Po proškolení pomáhají

Na žádost krajské hygienické stanice se hasiči zapojili do trasování

Pro životní prostředí i rozpočet

Pro životní prostředí i rozpočet

Energeticky úsporná opatření se v krajských budovách vyplácejí

Kraj navyšuje testovací i očkovací kapacity

Kraj navyšuje testovací i očkovací kapacity

Až do 17. prosince je navíc naplánována trasa očkovacího kamionu

Netolický v roli hejtmana (okresního)

Netolický v roli hejtmana (okresního)

Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad

Chrudim opět nejlepší v kraji

Najdi svoji identitu

Najdi svoji identitu

Univerzita Pardubice se představuje na veletrhu Gaudeamus