Smetanovo trio s filharmonií

Kultura - 10. 10. 2021
Smetanovo trio s filharmonií

PARDUBICE - Po úspěšném vstupu do nové sezony vyhlíží Komorní filharmonie další koncerty, opět se známým hostem. Zatímco v září byl ozdobou zahajovacích koncertů houslista Pavel Šporcl, v říjnu to bude Smetanovo trio, jeden z nejprestižnějších českých souborů.

 

V Pardubicích se představí hned po tři za sebou jdoucí večery, počínaje pondělím 11. října. Koncerty zvané Grand Rondeau bude řídit dirigent Marek Prášil. Program říjnového koncertu bude z hlediska původu autorů pestrý. Posluchači si budou moci vychutnat hudbu francouzskou, českou a rakouskou. Na programu říjnových koncertů jsou totiž uvedena díla třech autorů, kterými jsou Debussy, Voříšek a Schubert.

 

Jako první zazní orchestrální podoba skladby Dětský koutek, k jejímuž složení se Claude Debussy inspiroval dětským světem své malé dcerky. Skladba se skládá ze šesti částí, které jsou rozličné jak svým charakterem, tak názvy (např.: Sloní ukolébavka, Serenáda pro panenku, Pasáček či Tanec sněhových vloček). Každá z nich má své téma a jde tak o posluchačsky pestré dílo.

 

Následovat bude provedení skladby Grand Rondeau pro klavírní trio a orchestr, které je hlavním bodem programu. Autorem je východočeský rodák Jan Václav Hugo Voříšek. Toto sólové klavírní dílo v doprovodu orchestru nabídne vznešený úvod, po kterém se postupně představí sólové nástroje. Ty posluchače provedou od hravého hlavního tématu přes tklivou houslovou pasáž až do radostného závěru. Podobných skladeb pro klavírní trio a orchestr není mnoho, proto provedení Voříškova díla právě Smetanovým triem představuje jedinečnou záležitost.

 

Smetanovo trio bylo založeno v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem a jeho současní členové jsou vynikající sólisté, kteří navazují na ideál vytvořený jejich předchůdci. Základním předpokladem úspěchu každého tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Smetanovo trio tvoří klavíristka Jitka Čechová, houslista Jan Talich a violoncellista Jan Páleníček. Jitka Čechová je laureátkou řady mezinárodních soutěží a je vysoce ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Jan Talich je výjimečnou osobností v mezinárodním hudebním měřítku. Jan Páleníček spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a jeho koncertní cesty jej zavedly do mnoha zemí Evropy, Ameriky, Afriky i do Japonska.

Závěrečná Schubertova Symfonie č. 5 B dur se svým radostnými finále se zpěvnými pasážemi uzavře koncertní program. Koncerty se uskuteční v pondělí 11. října, úterý 12. října a ve středu 13. října 2021 od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích a vstupenky lze pořídit přes web filharmonie kfpar.cz, v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích či také přímo na místě. Koncerty se uskuteční v souladu s aktuálně platnými podmínkami pro pořádání kulturních akcí. (AŽ) Foto: kfpar.cz

Mohlo by vás zajímat:

O víkendu na Malé scéně

O víkendu na Malé scéně

Východočeské divadlo zve na premiéru retrokomedie Normální debil 2

V prestižní společnosti

V prestižní společnosti

Audiokniha Jiřího Ševčíka byla zařazena do TOP 10 Supraphonu

Všechny koncerty zdarma

Všechny koncerty zdarma

Od čtvrtka do sobota bude pardubický Dům hudby hostit mezinárodní festival

Na scéně Božena Němcová

Na scéně Božena Němcová

Východočeské divadlo uvede odloženou premiéru hry Jako břitva

Pasažér Sputniku 2 na jevišti

Pasažér Sputniku 2 na jevišti

Na startu nové sezóny zaštěká v Divadle Exil Lajka

Večer výborných hráčů

Večer výborných hráčů

Abonentní koncert Barocco sempre giovane a členů České filharmonie