Za magií skla

Kultura - 11. 11. 2021
Za magií skla

PARDUBICE - Imaginární město, které vtáhne návštěvníky do působivé hry světla a skla a plně zaměstná jejich fantazii. Tak působí expozice S.K.L.E.M. – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie podle Iva Křena. Její kurátor, jehož jméno se otisklo i v názvu expozice, se bohužel nedožil vernisáže ani ocenění, které získala na prestižní soutěži Gloria Musealis.

 

Jeho nástupce, kurátor Jan Ivanega, si ale už stihnul řadu skleněných artefaktů zamilovat. Na komentované prohlídce návštěvníky seznámí se svými oblíbenými díly. ýchodočeské muzeum v Pardubicích ji pořádá v sobotu 13. prosince od 14 hodin.

 

„Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu. Vystavené exponáty se řadí ke světové špičce sklářské tvorby a představují kolekci mezinárodního významu. Nevšední estetický a emotivní zážitek násobí prostředí zrekonstruovaných sálů jižního křídla zámeckého paláce,“ nešetří chválou Jan Ivanega, historik umění a vedoucí historického oddělení muzea. „Návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel a pokud nám bude počasí přát, tak i slunečních paprsků,“ slibuje.

 

Architektonické pojetí expozice zpracovaly architekty Regina Loukotová a Klára Doleželová ze studia GEM architects. Společně s kurátorem Ivo Křenem vytvořili koncept města, kde návštěvníky obklopí stíny, odlesky, záře i paprsky, čistá bílá až tmavě šedá barva pozadí i neony, odrazy v kalužích, osvícené nebe živé metropole. V soutěži Gloria musaealis expozice uspěla v konkurenci 40 dalších a obsadila senzační druhé místo.

 

Vstup na prohlídku stojí 50 korun a vstupenky jsou ke koupi v muzejní pokladně v Labské bráně zámku. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Pernštejnka ruší koncert

Pernštejnka ruší koncert

Vystoupení s Malou muzikou Nauše Pepíka odloženo na příští léto

VČD mění program

VČD mění program

Příčinou jsou úraz a onemocnění v souboru

Program festivalu zveřejněn

Program festivalu zveřejněn

Východočeské divadlo zahajuje předprodej vstupenek

Koncert odložen na 26.11.

Koncert odložen na 26.11.

Abonentní večer Barocco sempre giovane s Matyášem Novákem bude za dva týdny

Swingoví Piráti s Danem Bártou

Swingoví Piráti s Danem Bártou

To jste ještě neviděli a asi už neuvidíte!

První dáma klarinetu

První dáma klarinetu

Komorní filharmonii se podařilo získat na dva večery prvotřídní sólistku