Pro životní prostředí i rozpočet

Region - 26. 11. 2021
Pro životní prostředí i rozpočet

PARDUBICKO - Také Pardubický kraj se jako zřizovatel celé řady institucí zajímá o energeticky úsporná opatření, která nejsou dobrá jen pro životní prostředí, ale také pro rozpočet kraje a jeho organizací. Rok 2020 ukázal, že opatření a projekty zaměřující se na úspory mají smysl a umožňují díky úsporám dále investovat do krajského majetku.

 

Loňský rok pro nás byl už dvanáctým rokem, kdy kraj vyhodnocuje realizaci energeticky úsporných opatření v objektech a budovách majetku Pardubického kraje. Jedná se o takzvané EPC projekty, Energy Performance Contracting. To je komplexní služba, která v sobě zahrnuje přípravu, realizaci a zajištění financování projektu vedoucímu k úsporám energie budov,“ uvedl radní Alexandr Krejčíř zodpovědný za majetek, sport a cestovní ruch.

 

Již osmým rokem se navíc vyhodnocuje projekt úspor v Pardubické nemocnici a dalších organizacích. Ty jsou rozděleny do jednotlivých skupin neboli balíčků, které tvoří školská a zdravotnická zařízení, ústavy sociální péče a budovy Krajského úřadu.

 

Z pohledu financování jsme na úsporných opatřeních ušetřili tolik, že jsme za loňský rok byli schopni plně pokrýt všechny výdaje na EPC projekty. Navíc naši poskytovatelé energetických služeb budou moci využít prémie z nadúspory k realizaci dalších technických opatření v objektech kraje, což povede k vyšším energetickým úsporám i v příštích letech. Jedním z nich bude například výměna veřejného osvětlení v prostorách škol v rámci reinvestic. Tento projekt v tuto chvíli připravujeme,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

 

Díky úspoře tepelné energie k vytápění objektů se kraji ve všech čtyřech částech projektu EPC podařilo celkem snížit emise oxidu uhličitého o více než čtyři tisíce tun. (PaS) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti

Neviděli jste nehodu sanitky?

Neviděli jste nehodu sanitky?

Policisté žádají občany o pomoc

Krajský rozpočet je připraven

Krajský rozpočet je připraven

Zásadní investice i posílení dotací v prosinci projednají zastupitelé