Po proškolení pomáhají

Region - 26. 11. 2021
Po proškolení pomáhají

PARDUBICKO - Od začátku pandemie Covid-19 již uplynulo hodně času. Spektrum naší činnosti se během této doby razantně proměnilo. Od prvotního úkolu, kterým byla distribuce desítek tun ochranných pomůcek, přes odběrový mobilní tým nebo nasazení v nemocnicích se nyní hasiči v Pardubickém kraji zaměří na pomoc hygienikům s včasným trasováním.

 

„Do trasování se zapojujeme na žádost krajské hygienické stanice. Pro trasování bude proškoleno dohromady 18 příslušníků. Pomáhat budou příslušníci jak z krajského ředitelství, tak ze všech čtyř našich územních odborů,“ řekl Aleš Černohorský, ředitel HZS Pardubického kraje.

 

Celkem 18 vybraných příslušníků Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje se tento týden podrobilo školení, aby mohli v souvislosti s koronavirem obvolávat a trasovat osoby formou tzv. prvních kontaktů. Krajské hygienické stanici Pardubického kraje začali hasiči takto pomáhat už od 25. listopadu. 

 

V týmu tzv. „trasovačů“ jsou příslušníci HZS Pardubického kraje. Jejich úkolem bude se spojit s pozitivně testovanými lidmi a vyhledat osoby, které by mohly být potenciálně ohroženy nákazou koronavirem.

 

„Tým trasovačů bude nasazen dle požadavků krajské hygienické stanice a možností našeho hasičského záchranného sboru, a to povětšinou v pracovní době," uvedl Josef Jelínek, náměstek krajského ředitele pro úsek prevence a civilní nouzovou připravenost HZS Pardubického kraje.

 

Školení v systému Daktela je pod vedením zkušených epidemiologů z krajské hygienické stanice. Hasiči tak budou přispívat, s působností pro celé území Pardubického kraje, ke včasnému zachycení, testování a izolaci osob potenciálně nakažených nemocí Covid-19. Stanou se součástí trasovacích center k vytipování kontaktů.

 

Daktela je systém, který používají hygienici pro snadné obvolání pozitivních osob a osob, které s nimi byly v kontaktu. U pozitivních osob zjišťují volající údaje, které následně zaznamenávají do online formuláře. Všechna data se pak automaticky v systému ukládají a automaticky tvoří formuláře pro jejich kontakty (tedy kontakty lidí, se kterými přišla nakažená osoba do styku). VENDULA HORÁKOVÁ, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje  Foto: HZS PaK

Mohlo by vás zajímat:

Prostor pro 112 kamionů

Prostor pro 112 kamionů

MD logistika slaví 20 let a otevírá jednu z největších mrazírenských komor v republice

Převrácený kamion u Medlešic

Převrácený kamion u Medlešic

Pondělní silný vítr se v regionu neobešel bez následků

Máte zájem? Jste vítáni!

Máte zájem? Jste vítáni!

Fakulty Univerzity Pardubice otevírají své dveře pro uchazeče o studium

Přetížená vozidla na I/35

Přetížená vozidla na I/35

Jedno z nich bylo těžší o téměř dvě tuny

Pozor při plánování cest

Pozor při plánování cest

Koronavirus ovlivňuje autobusovou dopravu na Orlickoústecku

Nesouhlas se spalovnou

Nesouhlas se spalovnou

Krajští radní se chtějí držet programového prohlášení