Výjimka pro Chvaletice

Region - 26. 11. 2021
Výjimka pro Chvaletice

PRAHA / HRADEC KRÁLOVÉ - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice, kterou v minulosti dvakrát zrušilo. Neudělení výjimky či závazné zkrácení doby její platnosti, která je pro oxidy dusíku a pro rtuť stanovená na 6 let, tentokrát úřad odmítl.

 

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA informovaly, že podají na rozhodnutí úřadu správní žalobu k soudu. Podobnou žalobu už podaly na udělení výjimky pro elektrárnu Počerady, kterou také provozuje firma Seven Energy podnikatele Pavla Tykače.

 

Ministerstvo parametry výjimky pro Chvaletice schválené Krajským úřadem Olomouckého kraje ve svém rozhodnutí změnilo a nařídilo, aby provozovatel v letech 2022 a 2023 vyhodnotil, jestli se díky již nainstalovaným filtračním technologiím daří snižovat emise a pak případně navrhl i zkrácení výjimky a dřívější plnění limitů. Tento postup ale podle ekologických organizací může paradoxně vést k tomu, že se znečišťovatel nebude snažit emise snižovat a bude jich vypouštět více, než by mohl, aby se vyhnul riziku zpřísnění limitů a zvýšení provozních nákladů. 

 

Ekologickým organizacím také vadí, že provozovatel ve své žádosti o výjimku docílil podle jejich názoru jen zdánlivého snížení vypouštěných škodlivin snížením očekávané doby provozu elektrárny. Omezení provozu však není závazné, a není tak žádný nástroj, kterým by mohly úřady snížení délky provozu vyžadovat. Ministerstvo nyní jen přidalo provozovateli povinnost reportovat, jak dlouho byly které bloky elektrárny v provozu. (zr) Foto: ekocesko.cz

Mohlo by vás zajímat:

Prostor pro 112 kamionů

Prostor pro 112 kamionů

MD logistika slaví 20 let a otevírá jednu z největších mrazírenských komor v republice

Převrácený kamion u Medlešic

Převrácený kamion u Medlešic

Pondělní silný vítr se v regionu neobešel bez následků

Máte zájem? Jste vítáni!

Máte zájem? Jste vítáni!

Fakulty Univerzity Pardubice otevírají své dveře pro uchazeče o studium

Přetížená vozidla na I/35

Přetížená vozidla na I/35

Jedno z nich bylo těžší o téměř dvě tuny

Pozor při plánování cest

Pozor při plánování cest

Koronavirus ovlivňuje autobusovou dopravu na Orlickoústecku

Nesouhlas se spalovnou

Nesouhlas se spalovnou

Krajští radní se chtějí držet programového prohlášení