Netolický: Kdo bude očkovat?

Region - 01. 12. 2021
Netolický: Kdo bude očkovat?

PARDUBICE - V návaznosti na iniciativu nazvanou „Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům“ prosí Pardubický kraj, aby stát pomohl s navýšením očkovacích kapacit formou státního očkovacího centra v krajích, kde nejsou fakultní či vojenské nemocnice, protože ty krajské jsou zatížené péčí o covidové pacienty, testováním a očkováním.

 

Pro Pardubický kraj by tato výzva znamenala přibližně 10 tisíc dávek denně, což je o čtyři tisíce více, než byla maximální červnová očkovací kapacita. V této souvislosti je také nutné intenzivní zapojení praktických lékařů a ambulantních specialistů.

 

Chápu úterní prohlášení premiéra v demisi a designovaného premiéra jako deklaratorní výzvu směrem k urychlení očkování. Pokud by však byla myšlena vážně, tak je nutné se zaměřit na to, kdo bude toto očkování provádět. Od samého počátku očkování upozorňujeme na to, že není možné porovnávat rychlost a kapacity očkování v jednotlivých krajích, protože podmínky jsou nesrovnatelné. Jsou kraje, které nemají fakultní ani vojenské nemocnice, jejichž fungování zajišťuje stát a mají nesrovnatelně větší personální kapacity. Například jen Fakultní nemocnice Hradec Králové má podobný počet zaměstnanců jako všech pět našich nemocnic akutní lůžkové péče. Naše nemocnice musejí od počátku řešit naprosto vše. Starají se o běžné pacienty, covidové pacienty, provádějí testování a očkování,“ řekl hejtman Netolický.

 

Kapacity navyšujeme maximálně, nemůžeme je ale navyšovat donekonečna, protože zaměstnanci v nemocnicích jsou vyčerpaní. Neumíme tak v tuto chvíli našimi personálními kapacitami zajistit návrat na očkovací kapacity z června letošního roku, kdy jsme očkovali přes šest tisíc dávek za den. Ve středu však budeme mít jednání se všemi našimi organizacemi tak, abychom mohli zvýšit kapacity, jak jen to bude možné. Na druhou stranu kapacity musí odpovídat zájmu. Podle oficiálních dat není v tuto chvíli velký počet čekajících takzvaně před závorou. V jednotlivých okresních městech to jsou spíše desítky, což je zvládnutelné ve velmi krátkém čase,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Ten na úterním videokonferenčním jednání hejtmanů s vládou požádal, aby stát krajům pomohl s provozem velkokapacitních očkovacích center. „Pokud chceme naočkovat v krátkém čase co největší množství lidí v celé republice a jsme vyzýváni k tomu, abychom otevírali opět velkokapacitní očkovací centra ve sportovních halách a na výstavištích, tak za nás kraj prosím, aby stát zajistil personální kapacity na toto očkování, protože zaměstnanci našich nemocnic mají dost své práce. Navíc si musíme uvědomit, že podle státem schválené očkovací strategie jsme již na jaře měli přejít do decentralizované fáze očkování, kdy měla být zodpovědnost za očkování převedena do standardního režimu, tedy na síť praktických lékařů tak, jak je prováděna standardní vakcinace,“ řekl hejtman Netolický. (DoB) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

 

Mohlo by vás zajímat:

Auto si „půjčil“ a naboural

Auto si „půjčil“ a naboural

Na téhle vyjížďce nebylo nic dobře

Vznikne nový portál

Vznikne nový portál

Žádat o dotace Pardubického kraje bude jednodušší

Časovka z Časů na Ostrov

Časovka z Časů na Ostrov

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda