Milá tradice pokračuje

Kultura - 28. 12. 2021
Milá tradice pokračuje

PARDUBICE – Tradici Svatoštěpánských koncertů založil v krajském městě před půl stoletím varhanní virtuos Václav Rabas. Je dobře, že se v ní pokračuje. Pořadatelství původně varhanních recitálů se postupně ujalo několik agentur a institucí, v posledních letech se této čestné role zhostila obecně prospěšná společnost Barocco sempre giovane, která proměnila podvečer druhého vánočního svátku v široce koncipovaný program.

 

Publikum si letos, na rozdíl od loňského roku, kdy bylo vše vinou čínského viru naprosto utlumeno, do Sukovy síně Domu hudby cestu našlo. I když v menší míře, než bývalo zvykem. Přesto se Josefu Krečmerovi z pořádající organizace podařilo naplnit slova: „Uděláme si to hezké.“ Takřka dvouhodinové pásmo sestavené ze skladeb vrcholného baroka a z díla W.A. Mozarta, ale i z nezbytných vánočních koled, muselo potěšit každého. Zvláště když na pódiu se střídali interpreti vskutku pozoruhodných kvalit.

 

Na brilantní úvod varhaníka Pavla Svobody plnohodnotně navázal jeho žák Adam Suk, v perfektní formě se představila sopranistka Kristýna Kůstková. O profesionalitě hráčů Komorní filharmonie Pardubice, trumpetisty Michala Chmelaře a hobojisty Vojtěcha Podroužka, netřeba pochybovat. Dětské sbory Iuventus Cantans a Cantando Skuteč skvěle připravil Zdeněk Kudrnka. A orchestr Barocco sempre giovane? Nelze než jeho výkon jako tradičně pochválit.

 

Svatoštěpánský koncert ke krajskému městu patří. Věřme, že příští rok přinese návštěvníkům vánoční radost již bez jakýchkoli omezení. (ro) Foto: MILOŠ KOLESÁR

Mohlo by vás zajímat:

Zlatá Pecka ve znamení Mozarta

Zlatá Pecka ve znamení Mozarta

Hudební festival v Chrudimi začíná již tuto neděli, navštíví i další místa

Hasiči a Vřískot

Hasiči a Vřískot

Víkend v Pardubickém letním kině Rebel

Do poslední třetiny

Do poslední třetiny

17. ročníku Pardubického letního kina Rebel se daří

Dechovky ve Strašově v novém

Dechovky ve Strašově v novém

Kulturní areál se změnil k nepoznání

Addamsova rodina 2

Addamsova rodina 2

Po dvou letech se nejstrašidelnější rodinka na světě vrací na plátno Pardubického letního kina Rebel

Diváci byli spokojeni

Diváci byli spokojeni

Divadelní festival Pernštejnlove zažil navzdory deštivému závěru rekordní návštěvnost