Milá tradice pokračuje

Kultura - 28. 12. 2021
Milá tradice pokračuje

PARDUBICE – Tradici Svatoštěpánských koncertů založil v krajském městě před půl stoletím varhanní virtuos Václav Rabas. Je dobře, že se v ní pokračuje. Pořadatelství původně varhanních recitálů se postupně ujalo několik agentur a institucí, v posledních letech se této čestné role zhostila obecně prospěšná společnost Barocco sempre giovane, která proměnila podvečer druhého vánočního svátku v široce koncipovaný program.

 

Publikum si letos, na rozdíl od loňského roku, kdy bylo vše vinou čínského viru naprosto utlumeno, do Sukovy síně Domu hudby cestu našlo. I když v menší míře, než bývalo zvykem. Přesto se Josefu Krečmerovi z pořádající organizace podařilo naplnit slova: „Uděláme si to hezké.“ Takřka dvouhodinové pásmo sestavené ze skladeb vrcholného baroka a z díla W.A. Mozarta, ale i z nezbytných vánočních koled, muselo potěšit každého. Zvláště když na pódiu se střídali interpreti vskutku pozoruhodných kvalit.

 

Na brilantní úvod varhaníka Pavla Svobody plnohodnotně navázal jeho žák Adam Suk, v perfektní formě se představila sopranistka Kristýna Kůstková. O profesionalitě hráčů Komorní filharmonie Pardubice, trumpetisty Michala Chmelaře a hobojisty Vojtěcha Podroužka, netřeba pochybovat. Dětské sbory Iuventus Cantans a Cantando Skuteč skvěle připravil Zdeněk Kudrnka. A orchestr Barocco sempre giovane? Nelze než jeho výkon jako tradičně pochválit.

 

Svatoštěpánský koncert ke krajskému městu patří. Věřme, že příští rok přinese návštěvníkům vánoční radost již bez jakýchkoli omezení. (ro) Foto: MILOŠ KOLESÁR

Mohlo by vás zajímat:

Tři velká B

Tři velká B

Houslista Bohuslav Matoušek tentokrát zahraje na violu

Kuličkiáda smíchu

Kuličkiáda smíchu

GRAND Festival smíchu předznamená v neděli tradiční akce

GAMPA zve na Proluky

GAMPA zve na Proluky

Rodinná středa, seniorský pátek a tvůrčí neděle

Zpívající básník

Zpívající básník

Koncert Jana Buriana se koná v pátek 7. ledna v Divadle 29

Když ženy nesměly pít kávu

Když ženy nesměly pít kávu

Jarní cyklus abonentních koncertů Barocco sempre giovane zahájí již 6. ledna na zámku

Audience u královny zabodovala

Audience u královny zabodovala

Stala se divácky nejúspěšnější inscenací VČD let 2020 a 2021