Obří rukáv pomůže

Region - 10. 01. 2022
Obří rukáv pomůže

PARDUBICE - Nový systém filtrace vzduchu, který účinně brání přenosu onemocnění SARS-COV-2 v interiéru, vymysleli vědci Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zařízení, které významně snižuje koncentraci ultrajemných aerosolových částic, pardubičtí vědci testují přímo na univerzitě ve spolupráci s Akademií věd ČR a ČVUT.

 

Prototyp za zhruba 30 tisíc korun zatím na zkoušku filtruje vzduch v jedné z učeben Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Filtrační systém využívá princip pomalého proudění vzduchu přes filtrační tkaninu, díky kterému je možné zachytit s vysokou účinností aerosolové částice už od velikosti desítek nanometrů. Je tedy vhodný a účinný pro všechny známé viry, včetně koronaviru, bakterie a tuhé aerosolové částice. Celé zařízení připomíná obří rukáv.

 

„Soustředili jsme se na množství vyčištěného vzduchu za jednotku času, ne pouze na účinnost filtru. Proto jsme mohli navrhnout filtrační zařízení, které je účinné, tiché a rovnoměrně rozvádí filtrovaný vzduch v místnosti,“ říká Max Fraenkl z CEMNAT Univerzity Pardubice.

 

Rychlost, s jakou dokáže filtrační zařízení vyčistit například „zamořenou“ školní třídu, ukázaly testy, které vědci provedli ve spolupráci s kolegy z Ústavu chemických procesů AV ČR. Jeho účinnost podporuje i to, že přefiltruje objem učebny třikrát za hodinu. „Od chvíle, kdy z učebny odejde nakažený člověk, se při využití našeho zařízení množství koronavirových částic už za deset minut sníží zhruba na polovinu a po hodině bude v pouhých jednotkách procent,“ dodal Max Fraenkl.

 

Filtrační novinka představuje podle vědců z CEMNAT nejen efektivní, ale i levné řešení. Z pohledu spotřeby elektrické energie i náročnosti instalace. Zhotovení vlastního filtru nebo jeho výměna jsou jednoduché s minimálními náklady. Zařízení, jehož pořizovací náklady jsou až třikrát nižší než komerčně dostupná řešení, může dlouhodobě fungovat prakticky bez kontroly. „Filtrační systém by se mohl uplatnit ideálně ve školních třídách, v čekárnách u lékaře nebo v kancelářích. Volba tichých ventilátorů zajišťuje, že výuka by nebyla rušena nadměrným hlukem. Umístění zařízení u stropu nebrání běžnému provozu nebo aktivitám dětí ve třídách,“ uvedl vedoucí CEMNATu Miroslav Vlček.

 

Filtr vzduchu je dalším z výsledků výzkumu Centra materiálů a nanotechnologií v době pandemie. V roce 2020 vědci z CEMNAT představili na konferenci „Věda a výzkum v boji s pandemií“ osobní filtr, který by pro lékaře a zdravotníky v rozvojových zemích s nedostatkem ochranných prostředků mohl být vhodnou náhradou respirátorů. Tento filtr s názvem Phoenix se regeneruje ve vroucí vodě, lze ho vyprat a má dlouhou životnost. Finální verzi s podrobným popisem vlastností a návodem na zhotovení již výzkumníci publikovali. (MaM) Foto: A. ZEINER

Mohlo by vás zajímat:

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku

Doprava v obcích bude omezena

Doprava v obcích bude omezena

Chystají se opravy v Mněticích a Ostřešanech

Amerika a její krásy

Amerika a její krásy

Komunita pro komunitu pořádá v Chotči cestovatelskou přednášku Michaely Hrdé

Cenné dokumenty a svědectví

Cenné dokumenty a svědectví

Výstava ve Státním archivu přibližuje bojiště našich vojáků ve Velké válce

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Polovinu investice uhradí Státní fond dopravní infrastruktury