Co jinde nezažijete

Město Pardubice - 12. 01. 2022
Co jinde nezažijete

PARDUBICE - Od 14. ledna do 14. února se hala Turistického informačního centra na náměstí Republiky částečně promění v ptačí říši. „Prostřednictvím umělecké instalace kolumbijských umělců Sergio Mantilly a Miguela Chaparra poodhalíme tajemství kolumbijské biodiverzity,“ láká jedna z organizátorek Andrea Pavlíková.

 

Barvy, charakter, detaily a chování ptáků přiblíží aplikace ARTIVIVE, kterou si návštěvník výstavy bezplatně stáhne do svého mobilního telefonu, naskenuje obraz a ten už ho zavede přímo mezi opeřence.

 

Sergio Mantilla Soler a Miguel Chaparro Alvis se věnují mimo jiné audiovizuální tvorbě a jejich společný projekt „UNIBIRDS“ kombinuje analogové a digitální technologie. Díky nim umělci představují ptáky v jejich přirozeném prostředí. Jejich cílem je upozornit na nutnost ochrany přírody a naši odpovědnost za klimatické změny. Instalace byla vytvořena zmíněnými umělci na základě rozsáhlého výzkumu ve spolupráci s Institutem Alexandra von Humboldta v Bogotě.

 

Jak dále říká Andrea Pavlíková: „Kolumbie se může pochlubit největší rozmanitostí ptačí říše na světě – v zemi se vyskytuje více jak 1 920 druhů ptáků. Díky zeměpisné poloze nabízí úžasnou biologickou rozmanitost a je zde k vidění i řada endemických, tedy nikde jinde se nevyskytujících i migrujících druhů ptactva.“

 

Netradiční výstavu pro pardubické návštěvníky připravilo informační středisko EU Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Velvyslanectvím Kolumbijské republiky v Rakousku akreditovaným pro Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko a Českou republiku a brněnským spolkem IBÉRICA.

 

Slavnostní zahájení výstavy se koná v úterý 18.1. od 17 hodin. Program se ponese v duchu kolumbijské kultury a latinsko-americké atmosféry. „Tentokrát si také rozhodně nezapomeňte svůj mobilní telefon, ať si užijete uměleckou instalaci naplno“, dodává Pavlíková. (zr) Foto: TIC Pardubice

Mohlo by vás zajímat:

Jak přijet na letiště MHD

Jak přijet na letiště MHD

Dopravní podnik zavádí o víkendu posilové spoje

Zakopaná e-koloběžka

Zakopaná e-koloběžka

Pachateli za protiprávní jednání hrozí postih ve správním řízení

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Nebyli jste to právě vy? Zkontrolujte si kód transakce

Pozornost Jahnově ulici

Pozornost Jahnově ulici

Pardubice hledají firmu na obnovu stromořadí

Muzejní noc na deseti místech

Muzejní noc na deseti místech

V pátek 20. května lze navštívit řadu pozoruhodných akcí

Přednáška na Zámečku

Přednáška na Zámečku

Jan Tetřev z Východočeského muzea o unikátech spojených s heydrichiádou