Co jinde nezažijete

Město Pardubice - 12. 01. 2022
Co jinde nezažijete

PARDUBICE - Od 14. ledna do 14. února se hala Turistického informačního centra na náměstí Republiky částečně promění v ptačí říši. „Prostřednictvím umělecké instalace kolumbijských umělců Sergio Mantilly a Miguela Chaparra poodhalíme tajemství kolumbijské biodiverzity,“ láká jedna z organizátorek Andrea Pavlíková.

 

Barvy, charakter, detaily a chování ptáků přiblíží aplikace ARTIVIVE, kterou si návštěvník výstavy bezplatně stáhne do svého mobilního telefonu, naskenuje obraz a ten už ho zavede přímo mezi opeřence.

 

Sergio Mantilla Soler a Miguel Chaparro Alvis se věnují mimo jiné audiovizuální tvorbě a jejich společný projekt „UNIBIRDS“ kombinuje analogové a digitální technologie. Díky nim umělci představují ptáky v jejich přirozeném prostředí. Jejich cílem je upozornit na nutnost ochrany přírody a naši odpovědnost za klimatické změny. Instalace byla vytvořena zmíněnými umělci na základě rozsáhlého výzkumu ve spolupráci s Institutem Alexandra von Humboldta v Bogotě.

 

Jak dále říká Andrea Pavlíková: „Kolumbie se může pochlubit největší rozmanitostí ptačí říše na světě – v zemi se vyskytuje více jak 1 920 druhů ptáků. Díky zeměpisné poloze nabízí úžasnou biologickou rozmanitost a je zde k vidění i řada endemických, tedy nikde jinde se nevyskytujících i migrujících druhů ptactva.“

 

Netradiční výstavu pro pardubické návštěvníky připravilo informační středisko EU Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Velvyslanectvím Kolumbijské republiky v Rakousku akreditovaným pro Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko a Českou republiku a brněnským spolkem IBÉRICA.

 

Slavnostní zahájení výstavy se koná v úterý 18.1. od 17 hodin. Program se ponese v duchu kolumbijské kultury a latinsko-americké atmosféry. „Tentokrát si také rozhodně nezapomeňte svůj mobilní telefon, ať si užijete uměleckou instalaci naplno“, dodává Pavlíková. (zr) Foto: TIC Pardubice

Mohlo by vás zajímat:

Za historií peněz s autorem

Za historií peněz s autorem

Historik Petr Vorel provede v úterý zájemce novou výstavou

Primátor chce bojovat

Primátor chce bojovat

Nesouhlasné vyjádření města k modernizaci rybitevské spalovny

Lidé se rádi vracejí

Lidé se rádi vracejí

Pardubické muzeum a zámek loni navštívilo téměř 43 tisíc lidí

Koncepční nástroj

Koncepční nástroj

Příprava pardubických Zásad pro spolupráci s investory jde do finále

Matka novorozence obviněna

Matka novorozence obviněna

Kriminalisté podali podnět k návrhu na vzetí ženy do vazby

Piráty povede Ivana Böhmová

Piráty povede Ivana Böhmová

Členové a členky místního sdružení vybrali lídryni pro komunální volby 2022