Za historií peněz s autorem

Město Pardubice - 16. 01. 2022
Za historií peněz s autorem

PARDUBICE - Nová expozice Východočeského muzea nazvaná Peníze si do hrobu nevezmeš láká do světa platidel a pokladů. Každý návštěvník si ji může projít sám, svým tempem. V úterý 18. ledna se zájemcům naskytne jedinečná příležitost, nechat se provést autorem expozice, historikem a numismatikem Petrem Vorlem. Komentovaná prohlídka začíná v 17 hodin v zámeckém sklepení.

V nové expozici se návštěvníci dozvědí, jak se svatý Václav zapsal do dějin českých mincí, a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění. Ti šikovnější si zkusí vlastnoručně vyrazit svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II.,“ slibuje Petr Vorel.

Expozice je rozdělena do čtyř částí. Tisíciletá tradice české měny se návštěvníci seznámí s historií měnových systémů v českých zemích. Jádro expozice tvoří trezorová místnost, ve které je uložen denárový poklad, početný depot stříbrných denárů z počátků české státnosti, nalezený u Chýště na Pardubicku. A protože v českém Jáchymově ražené mince – tolary – stály také na počátku dějin všech současných dolarových měn, bude i této podivuhodné cestě věnována další část expozice. Poslední součástí expozice je Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a autora mincí a medailí.

Vstupné na komentovanou prohlídku stojí 100 korun, rezervace není nutná. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Nový azylový dům

Nový azylový dům

Město zkvalitní služby i pro lidi bez domova

Aviatická pouť již tento víkend

Aviatická pouť již tento víkend

Letový program začne v sobotu i v neděli v 11.30 hodin

Jak přijet na letiště MHD

Jak přijet na letiště MHD

Dopravní podnik zavádí o víkendu posilové spoje

Zakopaná e-koloběžka

Zakopaná e-koloběžka

Pachateli za protiprávní jednání hrozí postih ve správním řízení

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Nebyli jste to právě vy? Zkontrolujte si kód transakce

Pozornost Jahnově ulici

Pozornost Jahnově ulici

Pardubice hledají firmu na obnovu stromořadí