Trojka jezdí sedmdesát let

Město Pardubice - 19. 01. 2022
Trojka jezdí sedmdesát let

PARDUBICE - Ve čtvrtek 20. ledna si Dopravní podnik města Pardubic připomene kulaté výročí zahájení trolejbusové dopravy v krajské metropoli.

 

Před sedmdesáti lety, v roce 1952, připadlo datum 20. ledna na neděli. Všech šest trolejbusů Škoda 7Tr se nejprve seřadilo na Stalinově třídě (dnešní třídě Míru), aby po proslovech čelních představitelů a přestřižení pásky společně vyrazily za nepříznivého počasí do Bohdanče. Silnice byly v ten den zaváté sněhem, takže některé z trolejbusů během cesty utrpěly menší šrámy.

 

O dva dny později, v úterý 22. ledna 1952, vyjely na novou linku s číslem 3 poprvé trolejbusy podle jízdního řádu. Trasa linky tehdy vedla od starého nádraží přes Stalinovu a Švermovu ulici, kolem sv. Josefa, přes Trnovou, Semtín a točnu UMA až do Bohdanče. Tím se začala psát nejen historie linky č. 3, které její původní číslo a ukončení v Bohdanči zůstávají až do dnešních dnů, ale také historie provozu trolejbusů v Pardubicích.

 

„Právě na lince č. 3 si v sobotu 22. ledna 2022 připomeneme 70. výročí provozu trolejbusů v Pardubicích. Na pravidelných spojích linky budou zastoupeny všechny základní typy v současné době provozovaných nízkopodlažních trolejbusů. Na mimořádných spojích se v odpoledních hodinách objeví trolejbus Škoda 14Tr, tedy zástupce typu vozidel, která začala být sériově vyráběna před 40 lety, v roce 1982. Jízdy na pravidelných spojích jsou v režimu aktuálních tarifních podmínek. Pro jízdu v historickém trolejbusu je třeba zakoupit u řidiče celodenní jízdenku za 15 Kč,“ sdělila tisková mluvčí Dopravního podniku města Pardubic Jitka Malinská.

 

„Pokud se naši příznivci a fandové veřejné dopravy nestihnou svézt tuto sobotu, chceme připomenout i datum 14. května 2022. Na tento den chystáme Den otevřených dveří, kdy si budou moci prohlédnout přímo v areálu dopravního podniku moderní i historická vozidla a projít si zázemí vozovny,“ dodává Malinská s tím, že bližší informace a jízdní řády mimořádných spojů najdete na www.dpmp.cz. (zr) Historické foto: DPMP (Zahájení trolejbusové dopravy do Bohdanče dne 20.1.1952 na tehdejší Stalinově třídě)

Mohlo by vás zajímat:

Nový azylový dům

Nový azylový dům

Město zkvalitní služby i pro lidi bez domova

Aviatická pouť již tento víkend

Aviatická pouť již tento víkend

Letový program začne v sobotu i v neděli v 11.30 hodin

Jak přijet na letiště MHD

Jak přijet na letiště MHD

Dopravní podnik zavádí o víkendu posilové spoje

Zakopaná e-koloběžka

Zakopaná e-koloběžka

Pachateli za protiprávní jednání hrozí postih ve správním řízení

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Nebyli jste to právě vy? Zkontrolujte si kód transakce

Pozornost Jahnově ulici

Pozornost Jahnově ulici

Pardubice hledají firmu na obnovu stromořadí