Výstava i přednášky

Město Pardubice - 25. 02. 2022
Výstava i přednášky

PARDUBICE - Památník Zámeček nabízí pro měsíc březen několik akcí, jež mohou navštívit obyvatelé města i širokého okolí. Jednou z nich je venkovní výstava, kterou doplní dvě přednášky pro veřejnost, jež se uskuteční během středečních podvečerů od 17 hodin v kinosále Památníku Zámeček. Vstup na přednášky bude zdarma. Program byl připraven v návaznosti na 80. výročí heydrichiády, které si tento rok připomínáme.

 

Zmiňovaná výstava nese název „Vaše smrt – naše svoboda“ a návštěvníci si ji budou moci prohlížet po celý březen na třídě Míru a před hlavním nádražím v Pardubicích. Díky informačním panelům zájemci zjistí více nejen o tématu válečných let na Pardubicku, ale také o revitalizaci a činnosti Památníku Zámeček.

 

Přednáška pojmenovaná „Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Březince“ se koná 9. března a připravila si ji Zuzana Pavlovská, vedoucí Odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, odbornice na problematiku antisemitismu a šoa. Téma bude také korespondovat s časem konání, neboť právě 9. březen je Dnem památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau.

 

Ve druhé přednášce naplánované na 23. březen představí Monika Němcová z Vojenského historického ústavu Praha „Nejzajímavější osudy obětí pardubického popraviště“. Hosté se seznámí s osudy známých i méně známých osobností, jež zahynuly na pardubickém popravišti před 80 lety. Přednášející odbornice přispěla ke vzniku současné expozice.

 

Březnové aktivity Památníku Zámeček se připojí k dalším regionálním i celostátním připomínkám tragických událostí 2. světové války. „Je nám ctí, že v letošním cyklu přednášek můžeme na půdě památníku přivítat přední odborníky, jejichž zaměření je úzce propojené s charakterem naší expozice. V příštích měsících se návštěvníci mohou těšit na setkání s dalšími řečníky, kteří si pro ně připravili zajímavosti z jejich bádání,“ uvádí k programu ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák. (zr) Foto: TOMÁŠ KUBELKA 

Mohlo by vás zajímat:

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů

Sportovní park za polovinou

Sportovní park za polovinou

Návštěvníky čeká nabitý víkend plný sportu i kultury

INDIGO od září

INDIGO od září

Radní dali zelenou další nové škole na území města

Příjem v Jindřišské zastaven

Příjem v Jindřišské zastaven

Výdej materiálu nadále pouze v úterý dopoledne

Bohatý program nejen Na Špici

Bohatý program nejen Na Špici

V sobotu se opět rozjede devítidenní sportovní maraton

Wonkův most čeká oprava

Wonkův most čeká oprava

Mohla by začít příští rok