Jasný postoj univerzity

Region - 01. 03. 2022
Jasný postoj univerzity

PARDUBICE - Vedení Univerzity Pardubice odsoudilo bezprecedentní ruskou invazi, která nevykazuje žádnou úctu k principům demokracie a základním hodnotám Evropské unie ve 21. století. Univerzita Pardubice symbolicky i konkrétně podpoří své studenty z Ukrajiny. Zároveň se rozhodla na protest proti vojenské agresi vypovědět dohody o spolupráci s ruskými univerzitami.

 

Univerzita Pardubice ukončí veškeré formy spolupráce s Ruskem, včetně smluv s partnerskými vysokými školami. „Ruská agrese porušuje principy Charty OSN a je mířena proti suverénnímu státu Ukrajina. Vzhledem k bezprecedentním událostem posledních dní jsme se rozhodli vypovědět dohody o spolupráci mezi Univerzitou Pardubice a univerzitami v Rusku,“ uvedl rektor Libor Čapek.

 

Pardubická vysoká škola nabízí pomoc všem, kteří se kvůli válečnému konfliktu ocitli v těžké situaci. Studentky i studenti, kteří jsou zasaženi současnou válečnou situací, mají možnost využít Akademickou poradnu Univerzity Pardubice (APUPA) a vyhledat pomoc odborníků i psychologů. Na poradnu se již několik dnů obracejí ve zvýšené míře zahraniční studenti.

 

Vedení Univerzity Pardubice prostřednictvím děkanů všech fakult nabízí studentům mimořádné stipendium, pokud se dostanou do tíživé situace. Univerzita Pardubice a všichni děkani jejích sedmi fakult plánují vyjít vstříc rovněž studentům, kteří kvůli válečnému konfliktu budou mít problém splnit všechny povinnosti spojené se studiem.

 

Univerzita Pardubice, kde nyní studuje 131 ukrajinských studentů, je připravena přijmout na krátkodobé studijní pobyty další studenty z válkou zasažené Ukrajiny. Pro začátek nabízí přijetí desítky studentů z partnerských univerzit v Kyjevě, Lvově, Mariupolu, Užhorodu nebo v Charkově. Těmto studentům nabídne krátkodobý studijní pobyt včetně stipendií a k tomuto účelu vyčlenilo vedení školy částku 1,6 milionu korun. Vysokoškolákům univerzita nabídne i dlouhodobou možnost studovat v českých i anglických studijních programech. Univerzita se pokusí v příštích týdnech domluvit další ubytovací kapacity, aby mohla podpořit více ukrajinských studentů.

 

Univerzita i její fakulty se připojují k veřejným sbírkám v ČR a vyzývá své zaměstnance i studenty, aby pomohli.

 

Vedení Univerzity Pardubice podporuje prohlášení České konference rektorů (ČKR), Akademie věd ČR a dalších organizací. (MaM) Foto: UPa

Mohlo by vás zajímat:

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda

Joystick a hlasové povely

Joystick a hlasové povely

Přeloučská autoškola vychází vstříc i handicapovaným zájemcům o řidičák

Ocenění i do Choltic

Ocenění i do Choltic

Kraj daruje úspěšným obcím v soutěži Vesnice roku přes milion korun

Třetí, nebo čtvrtou dávku?

Třetí, nebo čtvrtou dávku?

Očkovací kamion bude příští týden v Pardubicích