Celoroční připomínka heydrichiády

Město Pardubice - 08. 03. 2022
Celoroční připomínka heydrichiády

PARDUBICE - Osm desítek let nás dělí od nejrozsáhlejšího válečného konfliktu v dějinách. Jednou z klíčových událostí byl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, od něhož na konci května uplyne přesně 80 let. Několikaměsíční přípravy na atentát se odehrávaly na řadě míst Pardubického kraje a samotné město Pardubice a jeho obyvatelé byli podstatnou součástí těchto příprav. Radnice se rozhodla připomenout výročí ve vší důstojnosti a opětovně tím poukázat na válečná zvěrstva, která si vyžádala v součtu desítky milionů obětí z řad vojáků, ale především bezbranných civilistů.

 

Přednášky, výstavy, piety, naučné stezky, ale i dobový polní tábor Československé armády ve Velké Británii a život v improvizovaných scénách – takový je výčet akcí, které pro letošní rok připravuje město Pardubice ve spolupráci s Památníkem Zámeček, Klubem vojenské historie Pardubice, Rotou Nazdar, Československou obcí legionářskou a dalšími organizacemi zabývajícími se válečnou tematikou. První připomínkou heydrichiády je březnová venkovní výstava „Vaše smrt – naše svoboda“, která bude umístěna na třídě Míru a u nádraží.

 

„Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se nesmazatelně zapsal do české historie a Pardubice a jeho blízké okolí byly místem s ním úzce spojeným. Město považuje za více než důležité představit hrdinský čin výsadkářů, ukázat, kde a jak se atentát připravoval, a připomenout statečnost obyvatel Pardubic a jejich tragické osudy po útoku. Stovky popravených i vypálené vesnice si zaslouží tu nejdůstojnější vzpomínku,“ uvedl k celoročnímu vzpomínkovému programu primátor Martin Charvát. „Historické zdroje uvádějí, že šestileté válečné běsnění si vyžádalo kolem 62 milionů obětí z řad vojáků i civilistů. Chceme stávající, především pak té mladší generaci opětovně ukázat, že jako lidstvo nesmíme dopustit, aby k podobným hrůzám, kdy ještě došlo – a to je právě v době konfliktu na Ukrajině více než aktuální,“ dodal primátor Charvát.

 

Přípravy na útok paradesantů skupiny Anthropoid Jana Kubiše a Josefa Gabčíka a skupiny Silver A Alfréda Bartoše a Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka by se neobešly bez pomoci řady občanů Pardubic. Město ve spolupráci s Památníkem Zámeček připravuje sérii zajímavých přednášek s odborníky na válečnou historii, která odstartuje v březnu a potrvá do podzimu. „Společně také připravujeme komentované procházky městem s názvem Po stopách Silver A – poslední cesta Alfréda Bartoše, dále tematické filmové večery u Památníku Zámeček či branný pochod do Ležáků. Největší akce nás čekají v květnu a v červnu, a to dobový polní tábor Československé armády ve Velké Británii z období roku 1940-1945, prezentace operačního materiálu, prezentace rádio vybavení, polní kuchyně, prezentace zbraní a vybavení, výcvik, polní ambulance a dynamické ukázky tehdejšího života, které se bude konat v okolí Larischovy vily. Červnová akce také přiblíží život v době protektorátu – čekají nás improvizované scény, módní přehlídka oblečení ze 40. let minulého století i swingový koncert,“ upozorňuje na zajímavosti náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který je zároveň předsedou dozorčí rady Památníku Zámeček.

 

„V roce 1942 válka a násilí v Evropě vyeskalovaly do nepředstavitelných rozměrů. Když jsme plánovali letošní program 80. výročí druhého stanného práva, netušili jsme, jak děsivě aktuální se během roku 2022 stane. Události uplynulých čtrnácti dní ukázaly, že i po 80. letech od největšího válečného konfliktu nejsou mír v Evropě, svoboda a demokracie samozřejmostí. Památník Zámeček připomíná hrdiny, kteří za tyto hodnoty položili své životy v boji proti zrůdnému režimu, jenž tyto hodnoty pošlapával. Právě nyní je nutné chápat, jaké jsou následky takových režimů, bohužel i ve 21. století. Vnímáme, že musíme udělat vše, co můžeme, abychom odsoudili bezprecedentní agresi, a především podpořili všechny ty, kteří jí vzdorují a bojují ve své vlasti i za naši svobodu a demokracii. S nebývalou naléhavostí tak dostává nový rozměr heslo původně věnované pardubickým hrdinům: Vaše smrt – naše svoboda,“ uvedl ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.

 

Město zřídilo na svých stránkách samostatný odkaz, veškeré historické informace a podrobný program najdete na www.pardubice.eu/heydrichiada-80 a také na stránkách Památníku Zámeček www.zamecek-memorial.cz. (atu) Foto: TOMÁŠ KUBELKA (Na snímku Památník Zámeček)

Mohlo by vás zajímat:

Konec složitého pátrání

Konec složitého pátrání

Radnice spustila novou mapu uměleckých děl

Udržet mladé ve městě

Udržet mladé ve městě

Pardubická radnice nabízí další startovací byty

Evropské dědictví

Evropské dědictví

Výstava po roce v TIC v Pardubicích i s novými fotografiemi

Na ZŠ Erno Košťála

Na ZŠ Erno Košťála

Pardubice startují pilotní projet zelených střech

Bavily tradiční i nové akce

Bavily tradiční i nové akce

Sportovní park Pardubice 2022 lámal rekordy

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů