Klasika s Altrichterem

Kultura - 12. 03. 2022
Klasika s Altrichterem

PARDUBICE - Věhlasný český dirigent Petr Altrichter se představí v krajském městě. Při příležitosti koncertů příznačně zvaných Klasika s Altrichterem spolu s ním jako host vystoupí špičkový flétnista světového formátu Jan Ostrý, který provede v doprovodu pardubických filharmoniků Mozartův flétnový koncert č. 1 G dur. Na programu je také Haydnova „Oxfordská“ symfonie a Serenáda pro smyčce e moll Edwarda Elgara. Koncerty se uskuteční v pondělí 14. března a ve středu 16. března od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby.

Koncerty pod taktovkou Petra Altrichtera jsou vždy mimořádnou událostí, a to hned ze dvou důvodů – řadí se k nejúspěšnějším českým dirigentům a jeho hostování v Pardubicích je zároveň návratem do jemu známých vod.

 

Naše vzájemné kontakty jsou už dávného data. První společný koncert s Komorní filharmonií Pardubice byl na Pražském jaru v roce 1978. V té době již působil jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, odkud potom přešel do Pardubic. V 80. letech zde zastával post druhého dirigenta, od roku 1987 do roku 1990 pak dokonce jako šéfdirigent,“ vzpomíná dlouholetý dramaturg Komorní filharmonie Pardubice Bohuslav Vítek.

 

Profesní cesta Petra Altrichtera je vskutku obdivuhodná. V roce 1990 převzal po Jiřím Bělohlávkovi šéfovský post Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, o tři roky později se stal hudebním ředitelem Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde setrval dlouhých jedenáct let až do roku 2004. Avšak už v roce 1997 mu symbolicky předal šéfovskou taktovku Libor Pešek v Královské Liverpoolské filharmonii a na tomto významném postu Petr Altrichter působil do roku 2001. V letech 2002 až 2009 stál v čele Filharmonie Brno. V současné době je dirigentem na volné noze a je pravidelně zván k českým i významným zahraničním orchestrům. Dirigoval například Londýnskou filharmonii, Filharmonii G. Verdiho v Miláně, Berlínské symfoniky a další významné orchestry, pravidelně se také vrací k České filharmonii, s níž během lockdownu uskutečnil několik online koncertů.

 

Původně se u nás měla při příležitosti březnových koncertů představit spolu s flétnistou Janem Ostrým také harfenistka Jana Boušková, ta svoje účinkování bohužel musela ze zdravotních důvodů zrušit. Museli jsme tak samozřejmě zasáhnout do programu a místo avizovaného Mozartova Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr C dur zazní v první polovině večera jeho Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 G dur. Je sice škoda, že nemůžeme nabídnout krásnou kombinaci tónů flétny a harfy, nicméně zmíněný flétnový koncert je považován za vrcholný titul celé flétnové literatury všech dob. A to paradoxně i přesto, že Mozart, ačkoli autor skladby, neměl flétnu jako instrument příliš v lásce! Berme to jako další důkaz jeho geniality. Slyšet toto dílo v provedení špičkového flétnisty Jana Ostrého bude zážitek, který stojí za to. A koncert s harfou zařadíme do některých z příštích sezon, neboť víme, že o něj publikum rozhodně také stojí,“ prozradila koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

 

Flétnista Jan Ostrý je nejen prvotřídním sólistou, ale také úspěšným pedagogem, který dovedl své žáky na přední příčky mezinárodních soutěží. Na flétnu začal hrát pod vedením prof. V. Žilky a poté pokračoval na Pražské konzervatoři u prof. F. Malotína. Od roku 1992 studoval na CNR de Versailles, a poté jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium udělením prestižní 1. ceny této školy. V průběhu svého studia se stal držitelem cen na různých interpretačních soutěžích, během studií se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, A. Marion, J. Zoon, K. Hünteler či K. Zoeller. Vystupoval na koncertech v mnoha zemích a různých festivalech (Lyon, Praha, Concentus Moraviae, Graz, St. Etienne – tam za vedení Pierra Bouleze, Vídeň, Maastricht a v řadě dalších hudebních center). Spolupodílel se na řadě CD různých firem (Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records). Byl sólo-flétnistou v Orchestre National de Lyon, později v Den Norske Operaen Oslo. V současné době vyučuje na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě. Od roku 2001 je pravidelně zván na významné evropské mistrovské kurzy a semináře.

 

Vstupenky lze zakoupit online (kfpar.cz), v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, případně také ještě na místě. (AŽ) Foto: KFP

Mohlo by vás zajímat:

S fenomenálním Indi Stivínem

S fenomenálním Indi Stivínem

Na čtvrtečním koncertě Barocco sempre giovane vystoupí jako sólisté také Vít Chudý a Jiří Kabát

V divadle bude živo

V divadle bude živo

Pardubická scéna připravila v příštích dnech řadu akcí

Koncert na univerzitě

Koncert na univerzitě

Součástí pátečního večera bude premiéra skladby Martina Kudrny Zrození hmoty

Mimořádné akce ve VČD

Mimořádné akce ve VČD

Čtení z Édouarda Louise, Večer Karla Kryla a další projekty

První koncert v Pardubicích

První koncert v Pardubicích

Novoměstská filharmonie se spojila s projektem Paměť národa a připomene výročí boje za svobodu

Dlouhodobá zápůjčka

Dlouhodobá zápůjčka

Grafiky Iva Křena nově ve stálé expozici S.K.L.E.M.