Uspokojí všechny žadatele

Město Pardubice - 14. 04. 2022
Uspokojí všechny žadatele

PARDUBICE - Město od příštího úterý zahájí činnost adaptačních skupin pro ukrajinské děti prchající před válkou. Celkově má v rámci vybraných školských zařízení připraveno 262 míst v 16 adaptačních skupinách minimálně po 15 dětech. Většinu nákladů s tím spojených pomůže pokrýt Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Výzvy na adaptační skupiny pro děti cizince migrující z Ukrajiny 2022.

 

„Nyní jsme ve spolupráci s řediteli školských zařízení ve fázi obvolávání rodičů registrovaných přes koordinační místo na oddělení školství pardubického magistrátu. Od příštího úterý zahájí provoz 13 dětských skupin pro 217 dětí, které budou fungovat v prostorách pardubických základních uměleckých škol, domů dětí a mládeže a v prostorách ZŠ Studánka každý pracovní den v rozmezí od 8 do 12 hodin, tedy v době, kdy jsou tyto prostory jinak nevyužívané,“ objasňuje náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že zahájení provozu adaptačních skupin neovlivní kapacity budoucích zápisů do základních a mateřských škol zřizovaných městem.

 

Padesátka míst v adaptačních skupinách je určena pro děti předškolního věku, ostatní místa jsou vyčleněna pro děti s povinnou školní docházkou. „Děti jsou do jednotlivých skupin koordinovaně umísťovány na základě jejich věku, spádovosti v rámci města a případně sourozeneckých vazeb. Děti budou mít vedle smysluplného trávení volného času, vzdělávání a osvojování českého jazyka zajištěny také svačiny a na jejich mimoškolních aktivitách se budou vedle českého pedagoga podílet také ženy z řad ukrajinských uprchlíků, které budou zastávat pozici školní asistentky. Většina z nich má pro tuto pozici navíc pedagogické vzdělání,“ doplňuje Rychtecký.

 

Spuštění provozu adaptačních skupin schválila na svém pondělním jednání Rada města Pardubic. V tuto chvíli oddělení školství dokáže uspokojit všechny žadatele o základní školu, kteří mají o umístění dětí do adaptačních skupin skutečně zájem. Předpokládá se, že zbývající místa se budou nadále průběžně obsazovat.

 

Předškolní děti jsou umísťovány podle věku, MŠMT garantuje provozovatelům těchto skupin úhradu mzdových a souvisejících nákladů na českého pedagoga a ukrajinského asistenta a dalších provozních výdajů s tím spojených. Město má na provoz adaptačních skupin v případě potřeby připravenou finanční rezervu ve výši přibližně 500 tisíc korun s tím, že jednotlivé adaptační skupiny by měly fungovat minimálně do konce školního roku. „Ukrajinské děti s pobytem na území města Pardubic a statutem uprchlíka půjdou k zápisům do základních škol 15. června 2022 a do mateřských škol 23. června 2022, tedy po ukončení zápisů pro pardubické děti, které proběhnou v dubnu a květnu,“ podotýká náměstek Rychtecký a dodává, že městu se již podařilo umístit přibližně 240 ukrajinských dětí rozdělených do základních a mateřských škol po městě i v okolních obcích.

 

Podle náměstka patří velké poděkování všem kolegyním z oddělení školství, ředitelkám, ředitelům základních a mateřských škol, ale i základních uměleckých škol a domů a dětí mládeže a jejich personálu za akceschopnost při integraci dětí prchajících před válkou do jednotlivých třídních kolektivů v základních a mateřských školách, respektive za otevření adaptačních skupin. (iko) Foto: MmP

Mohlo by vás zajímat:

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů

Sportovní park za polovinou

Sportovní park za polovinou

Návštěvníky čeká nabitý víkend plný sportu i kultury

INDIGO od září

INDIGO od září

Radní dali zelenou další nové škole na území města

Příjem v Jindřišské zastaven

Příjem v Jindřišské zastaven

Výdej materiálu nadále pouze v úterý dopoledne

Bohatý program nejen Na Špici

Bohatý program nejen Na Špici

V sobotu se opět rozjede devítidenní sportovní maraton

Wonkův most čeká oprava

Wonkův most čeká oprava

Mohla by začít příští rok