Aviatická pouť s mnoha lákadly

Region - 25. 04. 2022
Aviatická pouť s mnoha lákadly

PARDUBICE - O víkendu 28. a 29. května se na zdejším letišti uskuteční již třicátý ročník Aviatické pouti inženýra Jana Kašpara. Po dvou letech odkládání se nad pardubickým letištěm opět objeví pestrá řada historických, akrobatických i vojenských letounů. Chybět nebude ani tradiční pozemní program s řadou ukázek a rozmanitých aktivit pro děti i dospělé.

 

Lákadlem jistě bude vystoupení unikátních letadel z rakouského Salzburku. Na Aviatickou pouť tato skupina letos přiletí v reprezentativním zastoupení. Stane se tak jedinou zahraniční leteckou akcí, kde se letadla s rudými býky na kapotách představí v takovém počtu.

 

„Skupině historických letadel budou vévodit druhoválečné legendy jako dvoumotorový bombardér B-25J Mitchell či námořní stíhací letoun F4U-4 Corsair. Dále se letos představí i legendární dvoutrupý stíhací letoun Lockheed P-38 Lightning. Tato vystoupení jsou vždy podívanou, která se jen tak neokouká,“ přibližuje hlavní hvězdy rakouského týmu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

 

Obdobně neokoukatelná je i jedinečná ukázka letecké akrobacie s vrtulníkem Bo 105 C v barvách Red Bull. Létat takovou akrobacii s vrtulníkem je možné jen se speciálně upravenými stroji a ty jsou v současnosti na světě pouze tři. Jeden z nich předvede divákům letošní Aviatické pouti světová jednička v tomto oboru, sympatický rakouský pilot Siegfried ‚Blacky‛ Schwarz.

 

„Ve skupině bude zastoupen také vrtulník Bell TAH-1F Cobra a dvojice cvičných proudových letounů Alpha Jet, “ uzavírá výčet Jan Rudzinskyj.

Skupina letadel s rudými býky je jen malou částí z bohatého, více než pětihodinového letového programu. Pro návštěvníky bude pardubické letiště otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8:00 hodin. Vedle letových ukázek na návštěvníky čeká i bohatý pozemní program, který budou organizátoři postupně odhalovat.

 

Letošní ročník je také součástí akcí připomenutí heydrichiády v Pardubicích. Organizátoři proto chystají program nejen na letišti, ale také na třídě Míru v Pardubicích, kde se opět objeví maketa legendárního letounu Supermarine Spitfire.

 

Vstupenky zakoupené na neuskutečněné ročníky 2020 a 2021 zůstávají v platnosti bez nutnosti výměny. Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz. (zr)  Foto: AP (V programu se premiérově představí unikátní historický stroj Hawker Sea Fury vyráběný v druhé polovině čtyřicátých let ve Velké Británii. Tato letadla byla zkonstruována na samém konci druhé světové války a do služby byla zařazena přesně před 75 lety. Jednalo se o poslední vrtulový stíhací letoun, který sloužil u britské Royal Navy.)

Mohlo by vás zajímat:

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda

Joystick a hlasové povely

Joystick a hlasové povely

Přeloučská autoškola vychází vstříc i handicapovaným zájemcům o řidičák

Ocenění i do Choltic

Ocenění i do Choltic

Kraj daruje úspěšným obcím v soutěži Vesnice roku přes milion korun

Třetí, nebo čtvrtou dávku?

Třetí, nebo čtvrtou dávku?

Očkovací kamion bude příští týden v Pardubicích