Zazní Osudová

Kultura - 14. 05. 2022
Zazní Osudová

PARDUBICE - Komorní filharmonie Pardubice v příštím týdnu uvede koncertní program zvaný Osudová, který provede pod taktovkou Yu-An Changa. Tento dirigent tchajwanského původu se v Pardubicích představí poprvé a pro pardubický orchestr i posluchače to bude mimořádná událost.



Yu-An Chang ještě nedávno působil jako asistující dirigent při Boston Symphony Orchestra a nyní již zastává pozici šéfdirigenta při Taipei Chinese Orchestra, odkud vyráží hostovat k orchestrům po celém světě. Koncertní program Osudová se odehraje ve dvou reprízách – v pondělí 16. května a ve středu 18. května, vždy od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby.



Na úvod zazní předehra k Schubertově Rosamundě, následovat bude Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, při kterém se jako host představí vynikající český klavírista Jan Bartoš, a na závěr zazní snad nejslavnější Beethovenovo dílo – Symfonie č. 5 c moll zvaná „Osudová“.



Beethoven psal Osudovou symfonii v době, kdy začal přicházet o sluch, což se mu – jako úspěšnému klavíristovi a skladateli krátce po třicítce – zdálo jako konec života i umělecké dráhy. Symfonie je zachycením dlouhé cesty (Beethoven ji promýšlel a psal několik let), na které se člověk s osudem pere a nenechává se jím zlomit. Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud není nezměnitelný, a hlavně nemá nad člověkem moc. Vždycky je naděje.



Naděje je právě to, s čím Komorní filharmonie Pardubice vzhlíží k nové sezoně. V předvečer pondělního koncertu totiž zveřejní na tiskové konferenci koncertní program nové sezony, která bude již 54. v historii tohoto východočeského orchestru. Návštěvníci květnových koncertů se mohou těšit, že obdrží tištěnou brožuru nadcházející sezony a dozví se, jaké hudební hvězdy do Pardubic v příští sezoně zavítají a jaké hudební tituly zazní. Na novou sezonu již bude možné opět pořídit abonmá. Předprodej abonmá začne 23. května.



Vstupenky lze zakoupit online (kfpar.cz), v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, případně také ještě na místě. (AŽ) Foto: KFP

Mohlo by vás zajímat:

Magický plenér ožívá

Magický plenér ožívá

Východočeské divadlo se navrací na Kunětickou horu

Klasický balet v mladém provedení

Klasický balet v mladém provedení

Čtvrteční pardubické představení Coppélie připravila ZUŠ Havlíčkova

Koncerty k pohnutým událostem

Koncerty k pohnutým událostem

Spolek Klasická hudba mladým připomene heydrichiádu

Na klasiku opět s abonmá

Na klasiku opět s abonmá

Komorní filharmonie odtajnila program 54. sezony

Rychlost dopadu sněhové vločky

Rychlost dopadu sněhové vločky

Májovou premiérou Východočeského divadla bude hra o setkávání i míjení

Tři sestry míří do pivovaru

Tři sestry míří do pivovaru

Kapela naváže na tradici a vystoupí v Pardubicích poslední květnový pátek