V Rybitví je přes 50 uprchlíků

Region - 18. 05. 2022
V Rybitví je přes 50 uprchlíků

PARDUBICKO - Na návštěvu Pardubického kraje zavítal v úterý starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. S hejtmanem Martinem Netolickým se seznámil s fungováním Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a navštívil dvě krajské střední školy, a to Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích a Střední průmyslovou školu stavební v Rybitví. Ve druhé jmenované škole funguje ve dříve nevyužívaných objektech ubytování pro více než 50 uprchlíků před válkou z Ukrajiny.

 

„Stavební škola v Rybitví měla v rámci svého areálu několik nevyužitých budov bývalého internátu. Ty byly řadu let zakonzervované, a proto jsme je na počátku uprchlické krize spojené s válkou na Ukrajině vytipovali k adaptaci na nouzové ubytování. Ta byla relativně snadná a zapojili jsme do ní také samotné studenty našich středních škol. Postele jsme získali v rámci pravidelné obměny z naší Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví. Nyní je ve škole v rámci dvou objektů přes 50 osob, z nichž většina již získala zaměstnání. Podle slov paní ředitelky Petružálkové, která si zajištění ubytování a péči o ukrajinské uprchlíky vzala osobně na starosti, se většina uprchlíků chce zpět na Ukrajinu vrátit,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

Ten s Michalem Šmardou navštívil i Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sídlí v budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje, ale také Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích. Zde řešili především spolupráci školy s významnými zaměstnavateli v regionu zaměřujícími se především na chemický průmysl, ale také spolupráci s Policí České republiky a Hasičským záchranným sborem České republiky v rámci oborů Bezpečnostně právní činnost a Požární ochrana, které patří v posledních letech mezi velmi oblíbené. (DoB) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Snímek z Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině)

Mohlo by vás zajímat:

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Stále však čekají, jak dopadne další dofinancování od státu

Hasiče nic nepřekvapí

Hasiče nic nepřekvapí

Poradili si s transportem v domě, kde ještě nebylo schodiště

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Kromě výhledu uvidíte proměnu Pardubic a okolní krajiny

Modré nasvícení na uvítanou

Modré nasvícení na uvítanou

Roman Línek byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského výboru regionů

Univerzita poskytne zázemí

Univerzita poskytne zázemí

Pardubická vysoká škola se podílí na prvním jednání českého předsednictví

Obnova na kolejích

Obnova na kolejích

Od příštího roku budou v kraji jezdit další moderní železniční soupravy