Být hasičem není legrace

Region - 22. 05. 2022
Být hasičem není legrace

PARDUBICE - V sobotu 21. května mohli všichni příznivci hasičů po dvouleté odmlce opět nahlédnout za brány požární stanice v krajském městě.

 

Připraveny byly zajímavé ukázky – například horizontální transport (přemostění) hasičů lezců, který je využíván například při povodních či v nepřístupném skalnatém terénu, kdy je nutné přepravit nejen záchranáře, ale hlavně bezpečně evakuovat osoby přes zatopený prostor.

Divákům se představili také kynologové z organizace Sirius Pardubice. Perfektně vycvičení psi předvedli, že poslouchat umí na jediný povel.

 

Velmi akční ukázku v podobě simulace dopravní nehody hasiči předvedli se vším všudy, tedy od zajištění vozidla proti požáru, stability havarovaného vozu až po samotné vyproštění zraněné osoby. Hasiči předvedli i likvidaci požáru automobilu pomocí vysokotlakého proudu vody, kdy je voda rozprašována pod vysokým tlakem. Vytvoří se vodní mlha, která nedovolí přístupu vzduchu a dochází tak k uhašení požáru. Je to velmi účinné hašení a hasiči ho často používají. Návštěvníci se také dozvěděli, co dělat, když jim automobil začne hořet a co je nejčastější příčinou vzniku požárů vozidel.

 

Kuchaře, kuchařky i malé kuchaříčky pak mohla zajímat i ukázka, jak nehasit hořící olej v hrnci. Událost, která se může stát každému z nás v kuchyni, když se nebudeme plně věnovat vaření. 

 

Pro děti byly připraveny soutěže a kvízy, ale i hasičská skluzavka. V odlehčené variantě si mohli návštěvníci vyzkoušet i nejtvrdší disciplíny soutěže „Nejtvrdší hasič přežívá“. Během dne byl nápor také u stánku s hasičskými drobnostmi. Každý návštěvník si mohl zakoupit třeba hrníček nebo čepici či kšiltovku s nápisem hasiči.

 

K vidění byla pochopitelně i zásahová požární mobilní technika a každý návštěvník zjistil, že být hasičem není legrace.

Součástí dne otevřených dveří bylo i vyhodnocení výtvarné soutěže „Dávají za nás ruku ohně“. Tentokrát bylo za úkol vyrobit 3D hasicí přístroj. Což se podařilo a my mohli vyhodnotit opravdu ty nejhezčí výtvory. VENDULA HORÁKOVÁ, tisková mluvčí HZS PaK, Foto: autorka

Mohlo by vás zajímat:

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Stále však čekají, jak dopadne další dofinancování od státu

Hasiče nic nepřekvapí

Hasiče nic nepřekvapí

Poradili si s transportem v domě, kde ještě nebylo schodiště

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Kromě výhledu uvidíte proměnu Pardubic a okolní krajiny

Modré nasvícení na uvítanou

Modré nasvícení na uvítanou

Roman Línek byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského výboru regionů

Univerzita poskytne zázemí

Univerzita poskytne zázemí

Pardubická vysoká škola se podílí na prvním jednání českého předsednictví

Obnova na kolejích

Obnova na kolejích

Od příštího roku budou v kraji jezdit další moderní železniční soupravy