Hejtman za oceánem

Region - 27. 05. 2022
Hejtman za oceánem

AUSTIN - Americký stát Texas patří mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa a skýtá tak velké možnosti pro investory a společnosti z České republiky. O možnosti prohlubování spolupráce s českými firmami jednal ve středu v Austinu s texaským státním tajemníkem Johnem B. Scottem hejtman Martin Netolický. Ten se také seznámil s fungováním Technologického institutu v Austinu, který by se mohl stát v mnoha ohledech inspirací pro fungování nejen Pardubického podnikatelského inkubátoru.


„Pokud by byl Texas samostatným státem, tak by se jednalo o devátou největší ekonomiku světa. To je samozřejmě velká výzva pro naše investory a společnosti obecně. Jsme proto připraveni na základě komunikace s texaským státním tajemníkem, což je de facto nejvyšší úředník a osoba dosazená do funkce guvernérem Texasu, zprostředkovat kontakty s firmami nejen v rámci Pardubického kraje. Ostatně i CzechTrade podle informací honorárního konzula Briana Vanicka plánuje v Texasu vytvořit svoji pobočku, což je samozřejmě důležitý předpoklad pro úspěch našich společností,“ řekl hejtman Martin Netolický.


Spolupráce Texasu s Českou republikou byla a je intenzivní v mnoha ohledech, a to včetně spolupráce Národní gardy s Armádou České republiky, která byla zahájena krátce po vzniku samostatné České republiky. „Z historického pohledu je velmi zajímavé, že vzhledem k silné české imigraci do Texasu byla první texaská ústava psána kromě angličtiny, španělštiny a němčiny také v českém jazyce. Ještě v 70. letech 20. století byla čeština třetím nejzastoupenějším jazykem v Texasu a například Texaská univerzita vyučuje češtinu nepřetržitě od roku 1916. Ostatně v celém státě je přes milion lidí s českými kořeny,“ uvedl hejtman.


Ten v Austinu, hlavním městě Texasu, navštívil také Technologický institut, který funguje pod Texaskou univerzitou a byl založen v roce 1989, což z něj dělá nejdéle fungující technologický inkubátor v celých Spojených státech amerických. „Austin se stal po Silicon Valley dalším velkým americkým technologickým centrem. Velké společnosti jako Tesla, Apple, Dell nebo Facebook zde mají svá velká vývojová centra. Při Texaské univerzitě funguje technologický inkubátor, který by se svým fungováním mohl stát vzorem pro inkubátory v České republice, a to včetně Pardubického podnikatelského inkubátoru. Následování zkušeností mnohem rozvinutějších inkubátorů by nás mohlo posunout v příštích letech velmi kupředu. I na příkladu Austinu vidíme, že je velmi důležitá aktivní role univerzity, která vstupuje do procesu svými vědeckými kapacitami a zázemím,“ řekl hejtman, který v Texasu doprovází studenty Konzervatoře Pardubice, kteří ve středu večer vystoupili před potomky krajanů v Seaton Star Hall nedaleko města Temple. Hlavním cílem studentů je pak 55. ročník Národního Polka Festivalu ve městě Ennis. (DeP) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku

Doprava v obcích bude omezena

Doprava v obcích bude omezena

Chystají se opravy v Mněticích a Ostřešanech

Amerika a její krásy

Amerika a její krásy

Komunita pro komunitu pořádá v Chotči cestovatelskou přednášku Michaely Hrdé

Cenné dokumenty a svědectví

Cenné dokumenty a svědectví

Výstava ve Státním archivu přibližuje bojiště našich vojáků ve Velké válce

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Polovinu investice uhradí Státní fond dopravní infrastruktury