Vlaky vznikají v Bydhošti

Region - 27. 06. 2022
Vlaky vznikají v Bydhošti

BYDHOŠŤ - Modernizace železničních vozidel pro České dráhy a Pardubický kraj byla hlavním cílem návštěvy hejtmana Martina Netolického, náměstka hejtmana pro oblast dopravy Michala Kortyše, zastupitele Jiřího Ducháčka a zástupců Českých drah ve společnosti PESA v polském městě. Tento významný výrobce železničních vozidel, mezi která patří mimo jiné známá vozidla typu RegioShark, zaměstnává přes 3500 zaměstnanců.

 

„V souvislosti s naší podepsanou desetiletou smlouvou s Českými drahami řešíme také postupné nasazování moderních železničních vozidel na naše regionální tratě. Jedná se především o vozidla typu RegioShark, která cestující velmi dobře znají. Zajímalo nás také, jakým způsobem společnost v rámci vývoje připravuje svá vozidla na alternativní pohony, jako jsou například vodíkové vlaky,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „České dráhy mají s výrobcem podepsanou rámcovou smlouvu na odběr 160 železničních vozidel, z čehož již 66 je objednáno, a to včetně vozidel pro náš kraj, což opět rozšíří počet moderních nízkopodlažních vozidel pro cestující v Pardubickém kraji.

 

Podle náměstka hejtmana pro oblast dopravy Michala Kortyše je důležité, že nová vozidla přinesou cestujícím jen pozitivní změny. „Jedná se o velmi prostorná a nízkopodlažní vozidla, která již nejen v našem kraji známe a postupně je budeme nasazovat na další regionální tratě tak, abychom postupně opouštěli vozidla řady RegioNova, což jsou modernizovaná vozidla typu 810, která v různých obměnách jezdí desítky let,“ řekl Michal Kortyš. „Co je důležité, tak se tato vozidla umožňují využívat druhou generaci biopaliv, konkrétně příměsi HVO (Hydrogenačně upravený rostlinný olej), tedy syntetické nafty. Jedná se o dohodu společnosti PESA a výrobce motorů, což je pro nás jednoznačně dobrá zpráva,“ doplnil Kortyš.

 

Pro společnost PESA patří Česká republika v tuto chvíli mezi jednu z cílových a prioritních zemí pro dodávky železničních vozidel. Jedním z cílům společnosti je vyrábět modulární kolejová vozidla, která budou přizpůsobena jednotlivým typům trakcí. Ambicí je také zapojení do vývoje vozidel na vysokorychlostní tratě. (DoB) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Auto si „půjčil“ a naboural

Auto si „půjčil“ a naboural

Na téhle vyjížďce nebylo nic dobře

Vznikne nový portál

Vznikne nový portál

Žádat o dotace Pardubického kraje bude jednodušší

Časovka z Časů na Ostrov

Časovka z Časů na Ostrov

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda