Modré nasvícení na uvítanou

Region - 30. 06. 2022
Modré nasvícení na uvítanou

BRUSEL / PARDUBICE - Evropský výbor regionů (EVR), který je hlasem zástupců místních a regionálních samospráv všech členských zemí, tento týden obnovoval své předsednictvo. Novým předsedou se stal Portugalec Vasco Alves Cordiero, předseda regionální vlády Azorských ostrovů.  Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek byl na další 2,5leté období opět zvolen místopředsedou EVR a zůstává i nadále předsedou České národní delegace ve Výboru regionů.

 

Součástí dvoudenního plenárního zasedání v Bruselu bylo také vystoupení místopředsedy české vlády Ivana Bartoše, který prezentoval priority nastupujícího českého předsednictví. Jsou jimi zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

 

V diskuzi vysvětlil Roman Línek i heslo českého předsednictví Evropa jako úkol. „Vracíme se k úvaze českého prezidenta Václava Havla, kterou pronesl v roce 1996 při udělování Ceny Karla Velikého v Cáchách. Tenkrát vyzval Havel Evropany k tomu, aby znovuobjevili své svědomí a přijali zodpovědnost za globální ekologické, sociální a ekonomické problémy. Dnes, při ruské válečné agresi na Ukrajině, chápeme toto heslo také jako výzvu k přijetí zodpovědnosti a rozhodnému jednání na základě hodnot, které nám ukládá svědomí. Evropa jako úkol pro všechny účastníky potřebuje nově promyslet, přebudovat a posílit, aby obstála i v dalších letech.“

 

Evropský výbor regionů bude na podzim jednat také v České republice. „Přípravy jsou v plném proudu, jednat se bude nejen v Praze, ale také v Pardubicích, Brně, Valticích a Liberci. Pardubic se bude týkat část jednání předsednictva této evropské instituce, ve kterém budeme 15. září prezentovat jak naši pomoc Ukrajině, tak i významný projekt rekonstrukce Automatických mlýnů podpořený z unijních fondů,“ uzavřel Línek.

 

Pardubický kraj přivítal české předsednictví slavnostním modrým nasvícením ve čtvrtek večer u budovy bývalé reálky a bude se spolupodílet na dalších akcích předsednictví. (zun) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Univerzita rozsvítí Strom přání

Univerzita rozsvítí Strom přání

Pomáhá před Vánocemi také charitativními akcemi

Advent na zámku

Advent na zámku

Se zvířátky, dílnami a Sladkými Vánocemi

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti