Sanaplasma v letním kině

Kultura - 15. 07. 2022
Sanaplasma v letním kině

PARDUBICE - Letní kino podporujeme dlouhodobě. Na představení filmu Poslední závod budeme mít stánek s prezentací darování plasmy, kde bude přítomni členové našeho týmu z odběrového centra. Pro naše dárce jsme připravili i poukázky na občerstvení,” říká Radim Kožíšek, šéf pardubického odběrového centra sanaplasma, která je součástí globální značky BioLife - lídra v oboru sběru vysoce kvalitní plasmy, která se zpracovává na život zachraňující plasmatické terapie.

 

Krevní plasma je nezbytná pro výrobu mnoha léků, které zachraňují životy. Plasmu nelze uměle vyrobit, získat ji lze pouze odběrem od dobrovolných dárců. Proto se snažíme neustále šířit informace a získávat nové dárce. Spolupráce s místními organizacemi je proto pro nás důležitá. Těšíme se na setkání s našimi současnými i potencionálními dárci,” dodává Kožíšek.

 

V centrech sanaplasma mohou dárci získat 700 Kč za každý odběr.  Tento finanční příspěvek kompenzuje náklady na cestu a čas, který dárce stráví v odběrovém centru. Lze také zvolit darování plasmy bez finanční náhrady. V tomto případě vzniká nárok na den volna v práci a slevu na dani až 3000 Kč za jeden odběr. Zároveň tak mohou dárci získat ocenění udělovaná Českým červeným křížem. Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru, a proto je možné tyto dva způsoby dárcovství libovolně střídat.

 

Pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha 

Legendární příběh Hanče a Vrbaty každý zná, málokdo ale ví, jak se opravdu odehrál. Výpravné filmové drama Poslední závod režiséra Tomáše Hodana přiblíží tehdejší události z mrazivých hřebenů Krkonoš tak, jak se opravdu staly. Vyzdvihuje důležitou a zapomenutou postavu Emericha Ratha.

 

Krkonoše před první světovou válkou byly chudým krajem, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. 

 

Začátek dnešní projekce v Pardubickém ketním kině Rebel je ve 21:30 hodin a stejně jako posledních 17 let je vstup ZDARMA. (zr)

Mohlo by vás zajímat:

Zlatá Pecka ve znamení Mozarta

Zlatá Pecka ve znamení Mozarta

Hudební festival v Chrudimi začíná již tuto neděli, navštíví i další místa

Hasiči a Vřískot

Hasiči a Vřískot

Víkend v Pardubickém letním kině Rebel

Do poslední třetiny

Do poslední třetiny

17. ročníku Pardubického letního kina Rebel se daří

Dechovky ve Strašově v novém

Dechovky ve Strašově v novém

Kulturní areál se změnil k nepoznání

Addamsova rodina 2

Addamsova rodina 2

Po dvou letech se nejstrašidelnější rodinka na světě vrací na plátno Pardubického letního kina Rebel

Diváci byli spokojeni

Diváci byli spokojeni

Divadelní festival Pernštejnlove zažil navzdory deštivému závěru rekordní návštěvnost