Jde o bezpečnost

Město Pardubice - 21. 07. 2022
Jde o bezpečnost

PARDUBICE - Celkem pět mostů a lávek čeká detailní prohlídka. Kontrolu konstrukcí provede společnost Sammis, kterou na svém jednání schválili radní města a která podobné práce provádí také pro Správu železnic či Ředitelství silnic a dálnic. Náklady spojené s revizí pěti konstrukcí přitom vyjdou na zhruba 185 tisíc včetně DPH, uzavírky s tím spojené město neplánuje.

 

„Převážně se jedná o lávky, které jsou souběžné s komunikacemi I. a II. třídy, jako je například lávka u Parama, která je oproti mostu ve vlastnictví města. Prohlídky budou opravdu velmi detailní a podrobné, s využitím hydraulické plošiny. Na základě výsledků jednotlivých kontrol pak budeme moci určit, jaké opravy bude nutné provést a stanovit další případná kritéria pro užívání těchto lávek a mostů,“ popisuje plánované práce náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš.

 

Firma Sammis, která zvítězila ve výběrovém řízení, bude mít v následujících měsících za úkol provést revizi lávek pro chodce a cyklisty na mostě u Parama a v Černé za Bory u přejezdu z obce přes železniční trať, prohlídka čeká také most v ulici Kunětická směrem ke zdymadlu či lávku pro cyklisty vedoucí pod nadjezdem Kyjevská u nemocnice. Na seznamu také nechybí most vedoucí ze Svítkova do Rosic, který vede přes Labe a řízen je semafory.

 

Město spravuje prostřednictvím odboru dopravy celkem 96 mostních objektů, včetně mostu kpt. Bartoše, jehož technický stav se v současné době zhoršil. Původní mostovka je z roku 1882, za tu dobu most prošel řadou oprav, některé zásahy mu však spíše uškodily.

 

„Mostovku tvoří klasická příhradová konstrukce, která byla v průběhu let zatížena vysokou vrstvou betonu, což mostu rozhodně neprospělo. Konstrukce je v současné době nejvíce zatěžována vozidly, které dosahují hmotnosti až 30 tun, na což most skutečně není připraven. Při mostní prohlídce zde byl zjištěn pátý stupeň ze sedmi, což svědčí o tom, že most není v úplně dobré kondici a je potřeba mu pomoci, aby nám sloužil další řadu let. Proto zde plánujeme provést mostní dynamickou zkoušku, která určí stav ocelových konstrukcí,“ dodává náměstek Kvaš s tím, že částečné opravy chce město zahájit co nejdříve, ještě před výsledkem těchto zkoušek. „Provedeny budou krátkodobé opravy, jako je odfrézování stávajícího povrchu, zakonzervování konstrukce, v rámci těchto prací však nepočítáme s dlouhodobou či kompletní uzavírkou mostu,“ uklidňuje řidiče náměstek Kvaš.

 

V současné době na most kpt. Bartoše nemohou vjet vozy těžší než 3,5 tuny, výjimkou jsou vozidla MHD a IZS. (iko) Foto: ROMAN MARČÁK (Na snímku most kpt. Bartoše)

Mohlo by vás zajímat:

Konec složitého pátrání

Konec složitého pátrání

Radnice spustila novou mapu uměleckých děl

Udržet mladé ve městě

Udržet mladé ve městě

Pardubická radnice nabízí další startovací byty

Evropské dědictví

Evropské dědictví

Výstava po roce v TIC v Pardubicích i s novými fotografiemi

Na ZŠ Erno Košťála

Na ZŠ Erno Košťála

Pardubice startují pilotní projet zelených střech

Bavily tradiční i nové akce

Bavily tradiční i nové akce

Sportovní park Pardubice 2022 lámal rekordy

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů