Pozor na sršně a vosy

Region - 01. 08. 2022
Pozor na sršně a vosy

PARDUBICKO - Věděli jste, že sršeň má mnohem méně jedu než například vosa nebo včela medonosná? A tušíte, že v sršním hnízdě je spořádán až jeden kilogram hmyzu denně? Proč o tom mluvíme? Teď v létě se množí telefonáty na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje oznamující výskyt nebezpečného hmyzu, hlavně sršní.

 

Od 1. června do konce července evidujeme 88 událostí v souvislosti s obtížným hmyzem.

 

Sršeň obecná je, jak známo, největší blanokřídlý jedovatý hmyz v Evropě. Stejně jako vosa obecná patří do čeledi sršňovitých a může své jedovaté žihadlo použít opakovaně. Sršeň je si s vosou velmi příbuzná. V podstatě se jedná o větší a mohutnější vosu. Sršně se živí převážně drobným hmyzem, ale stejně jako vosy milují nektar, sladké ovocné šťávy nebo dokonce med, který získávají vyloupením včelích hnízd.

 

A pozor, ať nenalákáte vosy a sršně právě na sladké. Vosy a sršně totiž milují sladké – nektar, ovoce, ale i šťávu. Někteří radí, že je dobré jim připravit ovocnou šťávu, víno, pivo apod., ale to nic dobrého nevěstí. Určitě ne tam, kde se hojně vyskytují lidé, protože vosy a sršně tímto způsobem jen přilákáte. Místo toho, aby jich bylo méně, bude jich více a začnou se přemnožovat.

 

Likvidace sršního hnízda může být velmi nebezpečná. Proto se do ní určitě nepouštějte sami. Hasiči nastupují až v případě ohrožení života, v ostatních případech dávají přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádějí ji většinou soukromé firmy.

 

Hasiči dokážou v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo „ohrožení“ - vytyčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.

 

Jsou sršně chráněny? Ano i ne. Dlouho zažitý mýtus říká, že sršně jsou chráněné, nicméně jen mezi ochránci přírody, nikoliv zákonem. V české legislativě zkrátka neexistuje žádná zmínka o tom, že sršně jsou chráněné nebo dokonce, že za jejich likvidaci hrozí pokuta.

 

Sršně jsou obecně chráněné jako druh, což znamená, že jde pouze o ochranu před celkovým vyhubením. Ale ten, kdo zlikviduje sršní hnízdo nebo se ho jakýmkoliv způsobem zbaví, není v českém právním systému postižitelný, protože je, jako druh nebo celek, neohrožuje.  VENDULA HORÁKOVÁ, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje  Foto: HZS PaK

 

Mohlo by vás zajímat:

Auto si „půjčil“ a naboural

Auto si „půjčil“ a naboural

Na téhle vyjížďce nebylo nic dobře

Vznikne nový portál

Vznikne nový portál

Žádat o dotace Pardubického kraje bude jednodušší

Časovka z Časů na Ostrov

Časovka z Časů na Ostrov

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda