Wonkův most čeká oprava

Město Pardubice - 03. 08. 2022
Wonkův most čeká oprava

PARDUBICE - Z důvodu koroze některých nosných lan Wonkova mostu se připravuje jeho oprava. Předpokládá se, že začne v příštím roce a potrvá jedenáct měsíců. Kraj koordinuje svůj postup s městem, které připravuje opravu dalšího poškozeného mostu v Pardubicích, a to mostu v ulici kpt. Bartoše. 

 

„V současné době jsou ve hře dvě varianty opravy. Nosná lana jsou uložená v konstrukci a speciální pěně, která je drží na svém místě. Levnější varianta počítá s odstraněním pěny, výměnou lan a opětovným „zapěnováním“. Dražší varianta by znamenala vytvořit speciální tunel, ve kterém by byla lana uložena a dala by se po čase vyměnit bez zdlouhavého procesu odstranění pěny,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.


Most Pavla Wonky má podle zprávy odborníků silně zkorodované kabely volného předpětí s výrazným snížením jejich funkce na spolehlivost a bezpečnost nosné konstrukce mostu.


„Cena byla původně stanovená ve druhé variantě přibližně na 131 milionů korun. Ceny materiálů od té doby výrazně stouply. V současné době tedy necháváme přepočítat hodnotu zakázky v obou variantách, a poté stanovíme způsob opravy,“ uvedl Kortyš.

 

Zatím se počítá s tím, že stavba by mohla začít už příští rok a opravy potrvají 11 měsíců. Plavební výška zůstane ponechána beze změn. V současnosti je to 4,32 – 5,38 metru. V srpnu kraj požádá o vydání stavebního povolení, a poté by mělo být zahájeno zadávací řízení na dodavatele stavby. „Doprava bude vedena zúžením jedním pruhem v každém směru. V současné době ale koordinujeme postup s Magistrátem města Pardubice, který plánuje opravu mostu v ulici kpt. Bartoše. Je jasné, že pro dopravu v krajském městě by uzavření nebo omezení provozů na obou těchto mostech zároveň bylo velice problematické,“ sdělil Kortyš. (DoB) Foto: FRANTIŠEK VLČEK

Mohlo by vás zajímat:

Konec složitého pátrání

Konec složitého pátrání

Radnice spustila novou mapu uměleckých děl

Udržet mladé ve městě

Udržet mladé ve městě

Pardubická radnice nabízí další startovací byty

Evropské dědictví

Evropské dědictví

Výstava po roce v TIC v Pardubicích i s novými fotografiemi

Na ZŠ Erno Košťála

Na ZŠ Erno Košťála

Pardubice startují pilotní projet zelených střech

Bavily tradiční i nové akce

Bavily tradiční i nové akce

Sportovní park Pardubice 2022 lámal rekordy

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů