Hasiči a Vřískot

Kultura - 13. 08. 2022
Hasiči a Vřískot

PARDUBICE - Komedie o hasičích, kteří nemají co hasit, či americký filmový slasher od režisérů Matta Bettinelliho-Olpina a Tylera Gilletta Vřískot. Pardubické letní kino Rebel nebude nudit ani druhý srpnový víkend.

 

Sobota nabídne filmovou komedii o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou v hlavních rolích. Sbor hasičů jedné vesnice bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. Světovou premiéru měl film na prestižním filmovém festivalu v Berlíně.

 

Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, všem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Náčelník hasičů a jeho zástupce jsou celoživotní přátelé, jsou jako otec a syn, mentor a jeho student. S ostatními hasiči se pouští do pátrání po pachateli a taky musí zajistit hladký průběh Velikonoc. Pro náčelníka znamená celá situace nebývalou vzpruhu, stává se hrdinou okamžiku a pro celé okolí pak pevnou jistotou. Zato jeho zástupce trochu váhá, s ženou čekají dítě a on poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu. Nakonec by snad i bylo lepší, kdyby radši hořelo  . .

 

Stylem a zpracováním navazuje snímek na poetiku filmů Ivana Passera nebo Jaroslava Papouška. „Během vývoje filmu nám to lidé často říkali. Nejde však o záměr, ale oba, včetně Miloše Formana, jsou pro mě v tvorbě velikou inspirací,“ popisuje režisér a současně autor scénáře Adam Koloman Rybanský. „Součástí mého přístupu je absurdita, humor a civilní herectví kombinované s neherci. Při práci klademe důraz na kontrasty vážného a komického, které vytváří všudypřítomnou absurditu života,“ dodává režisér ke stylu filmu. 

 

Komedii Kdyby radši hořelo si do své sekce Panorama vybral prestižní filmový festival v Berlíně, kde se film představil pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z motivů filmu.

 

Slavná hororová série se vrací a drží si formu 

 

Je to remake? Je to sequel? Je to obojí? A je to vůbec potřeba? Odpověd na tyto otázky přinese nedělní večer.

 

Poslední počin ze série Vřískot, má totiž v hororovém žánru dost unikátní pozici, protože nejde jen o slasher s trošku nápaditější detektivní pod zápletkou, ale především o meta podívanou, která komentuje celý hororový subžánr, vysmívá se mu a jejíž autoři si prostě nemůžou dovolit sypat z rukávu sequel každý rok a sázet na to, že fanouškům bude stačit, když dostanou víc mrtvol a nápaditější vraždy. Přesně tomuhle se totiž v půlce devadesátých let Wes Craven a scenárista Kevin Williamson vysmáli a i když by asi bylo lákavé Vřískoty a jejich publikum pěkně podojit, nikdy na to vlastně pořádně nedošlo. Na návrat Ghostface a přeživších hrdinů jsme tak po čtyřce čekali jedenáct let. A to čekání za to stálo. 

 

Ve městečku Woodsboro, kde se zrodil Ghostface a kde každý, kdo chodí na střední školu a má rád horory, musí alespoň trošku počítat s tím, že se nedožije maturity zase tekla krev. Magor s maskou ducha se vrátil a pobodal studentku Taru. Její starší sestra má tak po letech důvod vrátit se domů, i když ji ve Woodsboro čekají jen vyčítavé pohledy a temná minulost. Jenže s jejím návratem začíná stoupat i počet útoků a nakonec i mrtvol. Ghostface je regulérně zpátky a má chuť zabíjet. Jenže tentokrát hraje podle vlastních pravidel. A než je noví i staří hrdinové rozklíčují, pár z nich skončí hodně ošklivě. 

 

Víkendový program nabízí mix žánrů, mezi nimiž si vybere každý. (zr)

Mohlo by vás zajímat:

Překvapený gymnazista

Překvapený gymnazista

Východočeské divadlo Pardubice přivítalo stotisícího diváka roku 2023

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

K 10. výročí galakoncertů popřálo swingovým Pirátům pět prezidentů a živě i Vojtěch Dyk

O vášni k filmu

O vášni k filmu

Talk show Bez kostýmu tentokrát s Janem Musilem

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

Čtvrteční koncert Barocco sempre giovane bude na zámku

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Noc divadel opět po roce v Pardubicích

Festival svobody v režii studentů

Festival svobody v režii studentů

Pardubičtí konzervatoristé vystoupí na několika koncertech k výročí sametové revoluce