Hasiči a Vřískot

Kultura - 13. 08. 2022
Hasiči a Vřískot

PARDUBICE - Komedie o hasičích, kteří nemají co hasit, či americký filmový slasher od režisérů Matta Bettinelliho-Olpina a Tylera Gilletta Vřískot. Pardubické letní kino Rebel nebude nudit ani druhý srpnový víkend.

 

Sobota nabídne filmovou komedii o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou v hlavních rolích. Sbor hasičů jedné vesnice bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. Světovou premiéru měl film na prestižním filmovém festivalu v Berlíně.

 

Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, všem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Náčelník hasičů a jeho zástupce jsou celoživotní přátelé, jsou jako otec a syn, mentor a jeho student. S ostatními hasiči se pouští do pátrání po pachateli a taky musí zajistit hladký průběh Velikonoc. Pro náčelníka znamená celá situace nebývalou vzpruhu, stává se hrdinou okamžiku a pro celé okolí pak pevnou jistotou. Zato jeho zástupce trochu váhá, s ženou čekají dítě a on poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu. Nakonec by snad i bylo lepší, kdyby radši hořelo  . .

 

Stylem a zpracováním navazuje snímek na poetiku filmů Ivana Passera nebo Jaroslava Papouška. „Během vývoje filmu nám to lidé často říkali. Nejde však o záměr, ale oba, včetně Miloše Formana, jsou pro mě v tvorbě velikou inspirací,“ popisuje režisér a současně autor scénáře Adam Koloman Rybanský. „Součástí mého přístupu je absurdita, humor a civilní herectví kombinované s neherci. Při práci klademe důraz na kontrasty vážného a komického, které vytváří všudypřítomnou absurditu života,“ dodává režisér ke stylu filmu. 

 

Komedii Kdyby radši hořelo si do své sekce Panorama vybral prestižní filmový festival v Berlíně, kde se film představil pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z motivů filmu.

 

Slavná hororová série se vrací a drží si formu 

 

Je to remake? Je to sequel? Je to obojí? A je to vůbec potřeba? Odpověd na tyto otázky přinese nedělní večer.

 

Poslední počin ze série Vřískot, má totiž v hororovém žánru dost unikátní pozici, protože nejde jen o slasher s trošku nápaditější detektivní pod zápletkou, ale především o meta podívanou, která komentuje celý hororový subžánr, vysmívá se mu a jejíž autoři si prostě nemůžou dovolit sypat z rukávu sequel každý rok a sázet na to, že fanouškům bude stačit, když dostanou víc mrtvol a nápaditější vraždy. Přesně tomuhle se totiž v půlce devadesátých let Wes Craven a scenárista Kevin Williamson vysmáli a i když by asi bylo lákavé Vřískoty a jejich publikum pěkně podojit, nikdy na to vlastně pořádně nedošlo. Na návrat Ghostface a přeživších hrdinů jsme tak po čtyřce čekali jedenáct let. A to čekání za to stálo. 

 

Ve městečku Woodsboro, kde se zrodil Ghostface a kde každý, kdo chodí na střední školu a má rád horory, musí alespoň trošku počítat s tím, že se nedožije maturity zase tekla krev. Magor s maskou ducha se vrátil a pobodal studentku Taru. Její starší sestra má tak po letech důvod vrátit se domů, i když ji ve Woodsboro čekají jen vyčítavé pohledy a temná minulost. Jenže s jejím návratem začíná stoupat i počet útoků a nakonec i mrtvol. Ghostface je regulérně zpátky a má chuť zabíjet. Jenže tentokrát hraje podle vlastních pravidel. A než je noví i staří hrdinové rozklíčují, pár z nich skončí hodně ošklivě. 

 

Víkendový program nabízí mix žánrů, mezi nimiž si vybere každý. (zr)

Mohlo by vás zajímat:

Babí léto v letním kině

Babí léto v letním kině

Promítat se bude až do konce září a na programu jsou opravdové filmové hity

Václav Hudeček 70

Václav Hudeček 70

Komorní filharmonie zahajuje sezonu, úvodní koncert třikrát v Pardubicích a jednou v Chrudimi

Atraktivní pohled do zákulisí

Atraktivní pohled do zákulisí

Východočeské divadlo se i letos připojilo k programu Dnů evropského dědictví

Ďáblův trylek Jiřího Vodičky

Ďáblův trylek Jiřího Vodičky

Ve čtvrtek se koná první koncert podzimního abonentního cyklu Barocco sempre giovane

Ve výjimečném prostředí

Ve výjimečném prostředí

Trio Aliquando rozezní ve středu kapli Tří králů

Nejraději šalinou…

Nejraději šalinou…

Galerie Univerzity Pardubice představí tvorbu Venduly Chalánkové