Gump – pes, který naučil lidi žít

Kultura - 16. 08. 2022
Gump – pes, který naučil lidi žít

PARDUBICE - Pokud zbožňujete psí společníky, tak vás dostane hned po několika prvních minutách.  Sledujeme komplikovaný život psa jménem Gump. Ten neměl zrovna šťastný začátek, jelikož se ho jeho původní majitel pokusil ještě jako štěňátka zbavit. Naštěstí ho zachrání dobrosrdečný muž bydlící v nepojízdném autě. Okamžitě si jeden druhého zalíbí, ale problémy nastanou, když se z nemocnice vrátí jeho družka. Následně Gump putuje z jednoho místa na druhé a neustále střídá páníčky. Stále však touží po tom, že se znovu setká s tím člověkem, kterého si zamiloval.

 

Celý příběh je vyprávěn především z pohledu psího hrdiny, ale ostatní zvířata zarytě mlčí. Kolikrát dost naivně komentuje veškeré dění kolem a své pocity a vjemy. Lidi například pojmenovává podle toho, po čem jsou cítit a podobně. Gump v příběhu z velké části odráží pozitivní i negativní vlastnosti lidského pokolení. Těžko říct, nakolik se tvůrcům povedlo vystihnout myšlenkový proud psů, ale podle jejich chování to zase nemůže být až tak daleko od pravdy. Protože na světě jednoznačně neexistuje zvíře, které by bylo člověku oddanější než pes. I když se k nim lidé často chovají všelijak. Prostřednictvím Gumpa se odkrývají různé nešvary spojené s chovem psů. Nenásilnou formou se například kritizují chovné stanice nebo týrání zvířat. Právě Gump v příběhu z velké části odráží pozitivní i negativní vlastnosti lidského pokolení. A mnohdy je to dost smutný pohled.

 

Za režií a kamerou stojí F. A. Brabec. Zvláště ze začátku se kamera snaží ukazovat svět z psí perspektivy. To znamená, že záběry jsou často trhané a pro lidské oko až příliš rychlé, nevidíme všechny tváře a celkově nemáme úplný přehled o tom, co se kolem děje. Postupně se tento postup trochu změní a stane se pro diváka přijatelnější. Nejvíce působivé jsou potom záběry z ptačí perspektivy a ty, které zachycují nádhernou okolní přírodu.

 

Snímek si dal za cíl dojmout za každou cenu všechny sledující, ať už jsou sebevíc zatvrzelí. K dojetí výrazně napomáhá i doprovodná hudba, která začne v příhodných okamžicích pokaždé hrát.

 

Gump se snaží přimět lidi, aby si uvědomili, jak se občas chovají nejenom k psům, ale obecně v životě. Gumpův doprovodný komentář vysvětluje úplně vše (až zbytečně podrobně), takže sdělované poselství pochopí úplně každý. Jestliže si bez těchto čtyřnohých přátel nedokážete představit svůj život, tak si vás tento film určitě získá. Počítejte však s tím, že velkou část zkrátka probrečíte.

 

Vstup na všechny projekce Pardubického letního kina Rebel je již tradičně zcela zdarma a promítat se začíná každý den v devět hodin večer. (zr)

 

Mohlo by vás zajímat:

Babí léto v letním kině

Babí léto v letním kině

Promítat se bude až do konce září a na programu jsou opravdové filmové hity

Václav Hudeček 70

Václav Hudeček 70

Komorní filharmonie zahajuje sezonu, úvodní koncert třikrát v Pardubicích a jednou v Chrudimi

Atraktivní pohled do zákulisí

Atraktivní pohled do zákulisí

Východočeské divadlo se i letos připojilo k programu Dnů evropského dědictví

Ďáblův trylek Jiřího Vodičky

Ďáblův trylek Jiřího Vodičky

Ve čtvrtek se koná první koncert podzimního abonentního cyklu Barocco sempre giovane

Ve výjimečném prostředí

Ve výjimečném prostředí

Trio Aliquando rozezní ve středu kapli Tří králů

Nejraději šalinou…

Nejraději šalinou…

Galerie Univerzity Pardubice představí tvorbu Venduly Chalánkové