Nejraději šalinou…

Kultura - 29. 08. 2022
Nejraději šalinou…

PARDUBICE - Česká výtvarnice, konceptuální umělkyně a kreslířka komiksových stripů Vendula Chalánková představí od září svá zcela originální díla v galerii GU: Univerzity Pardubice. Výstava s názvem „Nejraději šalinou, jedu za svou vidinou“ potrvá do poloviny října.

 

Vendula Chalánková ve svém umění reflektuje každodennost. Vytváří komiksy z běžných hovorů, vyšívá sms zprávy, maluje obrazy svého oblíbeného oblečení, běžné kuchyňské spotřebiče či talíře s oblíbenými jídly.

 

„Stejně neúprosně geometricky strohé, přestože jasně plošně barevné, jsou hřbety knih a šanonů, kuchyňské spotřebiče včetně mikrovlnky a ionizátoru, talíře s jídly na kostkovaném ubruse, nebo i série komiksů, kde se vždy na třech obrázcích pod sebou odehrávají scénky schematizovaných figurek. Drobné dialogy ze života, zastřené lehce sarkastickým, ale přesto vřelým humorem,“ popsal tvorbu autorky kurátor galerie GU: Tomáš Lahoda, který je aktivním umělcem a pedagogem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

 

Vendula Chalánková (nar. 1981) absolvovala v roce 2006 Fakultu výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru environmentu u Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu múz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Herzegovině, Chorvatsku a v Japonsku. V roce 2006 získala cenu Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Je zastoupena ve sbírkách Národní galerie nebo renomovaného uměleckoprůmyslového muzea ve Vídni - Museum für Angewandte Kunst.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1.9. v 17.30 hodin v Galerii Univerzity Pardubice (budova Auly Arnošta z Pardubic) ve Studentské ulici v Polabinách. Vstup do galerie je zdarma, expozice bude přístupná do 11.10.. (MaM) Repro: UPa

Mohlo by vás zajímat:

S fenomenálním Indi Stivínem

S fenomenálním Indi Stivínem

Na čtvrtečním koncertě Barocco sempre giovane vystoupí jako sólisté také Vít Chudý a Jiří Kabát

V divadle bude živo

V divadle bude živo

Pardubická scéna připravila v příštích dnech řadu akcí

Koncert na univerzitě

Koncert na univerzitě

Součástí pátečního večera bude premiéra skladby Martina Kudrny Zrození hmoty

Mimořádné akce ve VČD

Mimořádné akce ve VČD

Čtení z Édouarda Louise, Večer Karla Kryla a další projekty

První koncert v Pardubicích

První koncert v Pardubicích

Novoměstská filharmonie se spojila s projektem Paměť národa a připomene výročí boje za svobodu

Dlouhodobá zápůjčka

Dlouhodobá zápůjčka

Grafiky Iva Křena nově ve stálé expozici S.K.L.E.M.