Investicí k úsporám

Region - 14. 09. 2022
Investicí k úsporám

PARDUBICKO - Nejistota na trhu s energiemi může mít i pozitivní efekt. Navzdory napjatému rozpočtu chce Pardubický kraj v příštích letech investovat desítky milionů korun do vybudování fotovoltaických elektráren na střechách budov a v areálech v jeho majetku.

 

„Vzhledem k nejistotě na trhu s energiemi reagujeme na vzniklou situaci mimo jiné tím, že jsme urychlili administrativní přípravu na vybudování fotovoltaických elektráren na střechách a v areálech našich budov. Celkem se jedná o šest škol a jedno zdravotnické zařízení, plánovaná výše investic dohromady přesahuje sto milionů korun. Proto bychom rádi využili dotací, protože ty samozřejmě výrazně urychlí návratnost. Připravujeme podání do Modernizačního fondu a do Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Výhodnější jsou podmínky OPŽP, ale tam je relativně nízká alokace. I tak bude spoluúčast ve výši desítek milionů korun,“ informuje o záměru kraje Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

 

Pokud bude kraj s žádostmi o dotaci úspěšný, plánuje se vybudování solárních elektráren na gymnáziích v Pardubicích - Dašická a Jevíčku, Střední průmyslové škole chemické Pardubice, Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí, Střední škole zemědělské a veterinární Lanškroun a Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim. Kromě šesti škol chtějí radní fotovoltaiku umístit i na budovu Albertina, odborného léčebného ústavu Žamberk.

 

Datum zahájení prací závisí na tom, zda bude Pardubický kraj úspěšný v žádosti o dotace. Celkem se v plánech samosprávy počítá s umístěním více než 5 000 solárních panelů o souhrnném výkonu přes 2200 kWp.

 

„Aktuální situace na trhu nás motivovala k rychlejší kompletaci také těchto žádostí, kde jsme již v předstihu solární panely na střechy našich budov zvažovali a počítali s nimi. Stejně tak jsme v posledních letech investovali desítky milionů korun do zateplení krajských škol a nemocnic. Je to racionální krok, protože náklady se nakonec samy brzy splatí. Takže pokračujeme navzdory obavám a současně s obavami o to, jak bude krajský rozpočet pro rok 2023 nakonec vypadat,“ dodává Ladislav Valtr. (MiV) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku budova pardubického Gymnázia Dašická, jeden z vytipovaných objektů)

Mohlo by vás zajímat:

Vírník se poroučel k zemi

Vírník se poroučel k zemi

Poblíž Kunětic došlo ve středu odpoledne k letecké nehodě

Tady bude nový kruhový objezd

Tady bude nový kruhový objezd

Hlavními důvody výstavby jsou bezpečnost a zklidnění dopravy v lázeňském městě

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty