Investicí k úsporám

Region - 14. 09. 2022
Investicí k úsporám

PARDUBICKO - Nejistota na trhu s energiemi může mít i pozitivní efekt. Navzdory napjatému rozpočtu chce Pardubický kraj v příštích letech investovat desítky milionů korun do vybudování fotovoltaických elektráren na střechách budov a v areálech v jeho majetku.

 

„Vzhledem k nejistotě na trhu s energiemi reagujeme na vzniklou situaci mimo jiné tím, že jsme urychlili administrativní přípravu na vybudování fotovoltaických elektráren na střechách a v areálech našich budov. Celkem se jedná o šest škol a jedno zdravotnické zařízení, plánovaná výše investic dohromady přesahuje sto milionů korun. Proto bychom rádi využili dotací, protože ty samozřejmě výrazně urychlí návratnost. Připravujeme podání do Modernizačního fondu a do Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Výhodnější jsou podmínky OPŽP, ale tam je relativně nízká alokace. I tak bude spoluúčast ve výši desítek milionů korun,“ informuje o záměru kraje Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

 

Pokud bude kraj s žádostmi o dotaci úspěšný, plánuje se vybudování solárních elektráren na gymnáziích v Pardubicích - Dašická a Jevíčku, Střední průmyslové škole chemické Pardubice, Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí, Střední škole zemědělské a veterinární Lanškroun a Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim. Kromě šesti škol chtějí radní fotovoltaiku umístit i na budovu Albertina, odborného léčebného ústavu Žamberk.

 

Datum zahájení prací závisí na tom, zda bude Pardubický kraj úspěšný v žádosti o dotace. Celkem se v plánech samosprávy počítá s umístěním více než 5 000 solárních panelů o souhrnném výkonu přes 2200 kWp.

 

„Aktuální situace na trhu nás motivovala k rychlejší kompletaci také těchto žádostí, kde jsme již v předstihu solární panely na střechy našich budov zvažovali a počítali s nimi. Stejně tak jsme v posledních letech investovali desítky milionů korun do zateplení krajských škol a nemocnic. Je to racionální krok, protože náklady se nakonec samy brzy splatí. Takže pokračujeme navzdory obavám a současně s obavami o to, jak bude krajský rozpočet pro rok 2023 nakonec vypadat,“ dodává Ladislav Valtr. (MiV) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku budova pardubického Gymnázia Dašická, jeden z vytipovaných objektů)

Mohlo by vás zajímat:

Plán údržby schválen

Plán údržby schválen

Silničáři budou letos přes zimu udržovat přes 3000 kilometrů krajských komunikací

Mají obavy z budoucnosti

Mají obavy z budoucnosti

Zemědělci jsou rádi za průběh letošních žní

Majitel bronzu je od nás

Majitel bronzu je od nás

Medailista z MS ve veslování je profesionálním hasičem v Pardubicích

Páteční slavnost v aule

Páteční slavnost v aule

Univerzita Pardubice udělí čestné doktoráty dvěma vědeckým osobnostem

Stát si daně za ně ohlídá

Stát si daně za ně ohlídá

Muž převážel celkem 90 000 kusů cigaret bez tabákových nálepek a bez dokladů ke zboží

Žáci mají o projekt zájem

Žáci mají o projekt zájem

Význam oblíbených TECHNOhrátek je nepopiratelný