Prohlídkový okruh se otevírá

Region - 27. 09. 2022
Prohlídkový okruh se otevírá

PARDUBICE - Otevření prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách je pro Pardubický kraj první vyvrcholením rozsáhlých rekonstrukcí na Zámku Pardubice, který je více než 20 let v krajském majetku. Dalšími etapami budou společenský sál podle návrhu Evy Jiřičné a návštěvnické centrum podle návrhu Petra Všetečky.

 

„Nový prohlídkový okruh je součástí rozsáhlé rekonstrukce interiérů a exteriérů jak v paláci, tak v části hospodářských budov, v čp. 2 za celkem 157 milionů korun. Stavební práce za od firmy Archatt byly hotové už v loňském roce, ale nepovedl se nám výběr dodavatele zařízení expozice a kvůli soutěžení nového se otevření téměř o rok zpozdilo,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Dnes otevíraná expozice, která je v historii Pardubického zámku opravdu přelomová, má hodnotu 25 milionů korun. V tom jsou zahrnuta i veškerá umělecká díla, řemeslné výrobky a třeba i všechny makety zbraní v perštejnské zbrojnici. Kromě 1,5 milionu korun z evropských fondů zaplatil veškeré náklady na expozici Pardubický kraj.“ Novým dodavatelem řemeslných prací byla firma Kmošek & Kmošek.

 

Zástupci Pardubického kraje spolu s historiky a architekty řadu let přemýšleli, jak v rámci muzea prezentovat zámek jako historické sídlo. Problémem bylo to, že se sice zachovala architektura, část nástěnných maleb, ale kromě dubové truhly v podzemí žádný mobiliář, ze kterého by šlo poskládat takzvané zámecké pokoje. 

 

„Rozhodli jsme se proto, že sáhneme k takovému uměleckému a řemeslnému pojetí místností. A navrhli jsme vybavení, které už na zámku může zůstat i při dalším doplňování expozic v budoucnu. Máme tu erbovní síň, nově namalovanou rodovou galerii, domalované nástěnné obrazy… Je tu na 25 nových autorských děl, která jsou v dialogu s renesancí. Přitom jsme si dávali záležet na kvalitě materiálů, řemesel i uměleckého zpracování, a v tom je tato expozice myslím výjimečná,“ uvedl architekt výstavy Petr Všetečka.

 

Další dva zmiňované projekty jsou ve fázi dokončování prováděcí projektové dokumentace a v příštím roce by se mohli soutěžit jejich dodavatelé. (zun) Foto: Pk (Na snímku interaktivní model vývoje Pardubic v době Pernštejnů)

Mohlo by vás zajímat:

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha

Potřetí za sebou

Potřetí za sebou

Obnova Zámku Pardubice bodovala v prestižní soutěži Gloria musaealis

Naděje od týmu profesora Holčapka

Naděje od týmu profesora Holčapka

Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky