Stát musí kraji pomoci

Region - 27. 09. 2022
Stát musí kraji pomoci

PARDUBICKO - V úterý byla slavnostně zahájena stavba obchvatu Rokytna a Býště, který propojí dálnici D35 se silnící I/35 a oběma obcím tak uleví od dopravní zátěže. Stavbu za 250 milionů korun včetně daně bude pro Pardubický kraj realizovat společnost Strabag. Předpokládané otevření nového čtyřkilometrového úseku je plánováno na konec roku 2023.

 

„Jedná se o druhou zahájenou stavbu v krátkém čase. V srpnu jsme zahájili stavbu první části obchvatu Dašic a nyní zahajujeme budování obchvatu Rokytna a Býště, který napojí dálnici D35 na původní silnici I/35 mezi Holicemi a Hradcem Králové,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš. „Děláme maximum proto, abychom postupně stavěli jednotlivé dálniční přivaděče, což je obvykle starost státu. My jsme však na sebe tento nelehký úkol převzali a snažíme se s ním vypořádávat. Bez další finanční pomoci to však nebude dále reálné,“ řekl náměstek Kortyš s odkazem na nárůst cen stavebních prací.

 

Podle hejtmana Martina Netolického činí rozdíl mezi přislíbenou částkou od státu a stávající realitou přibližně jednu miliardu korun. „Samozřejmě si i v kontextu stávající situace na trhu s elektrickou energií a plynem, což v tuto chvíli při vládou avizovaném zastropování znamená dopad do krajského rozpočtu přibližně 200 milionů korun, neumím představit, že bychom rozpočet kraje zatížili investicemi, které primárně nejsou záležitostí kraje, ale státu. Pokud tedy máme stavby nadále realizovat, je nutné, aby byly kryté ze státního rozpočtu,“ řekl hejtman. „V případě čtyřkilometrové přeložky silnice II/298 vyjde stavba samotná na 250 milionů korun včetně daně a zrealizuje ji společnost Strabag. K tomu je však nutné připočíst archeologický průzkum a zemní práce za částku přesahující 40 milionů korun. Dlouhodobě upozorňujeme na to, že právě tyto průzkumy nám stavby neúměrně prodražují,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

Propojka mezi dálnicí a silnící I/35 měří přes čtyři kilometry a jedná se o standardní komunikaci druhé třídy s šířkou 9,5 metru a maximální navrhovanou rychlostí 80 kilometrů v hodině. Součástí stavby je také vybudování tři křižovatek pro zajištění obslužnosti blízkých sídel. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha