Plán údržby schválen

Region - 30. 09. 2022
Plán údržby schválen

PARDUBICKO - Zima se pomalu, ale jistě blíží. Krajští radní proto v pondělí 26. září schválili plán zimní údržby silnic, který platí od listopadu do konce března. Pardubický kraj bude i letos zajišťovat údržbu na silnicích II. a III. tříd, sjízdnost hlavních komunikací I. třídy má od roku 2017 na starost stát, respektive Ředitelství silnic a dálnic.


„Celkem je v plánu udržovat přes 3000 kilometrů silnic, což je 96 % z celkové sítě komunikací. Zbývajících 132 kilometrů přes zimu udržovat nebudeme, ale zde se jedná pouze o silnice s malým dopravním významem bez hromadné linkové dopravy. Dopravní obslužnost do všech obcí a trvale osídlených osad v Pardubickém kraji zůstane zachována,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš a dodává: „Udržovat průjezdných všech 100 % komunikací by bylo finančně neefektivní, protože některé z nich vedou, když to řeknu lidově, odnikud nikam a jsou minimálně využívané. Naší prioritou jsou frekventované dopravní tepny, takže silnice II. třídy a vybrané komunikace o třídu níže. Pokud by byla hlubší a dlouhotrvající ekonomická krize, připravujeme se i na tu možnost, že by mohlo být kvůli úsporám nutné z těch 3000 kilometrů ještě trochu ubrat. Až začne sněžit, uděláme maximum pro to, aby byly všechny silnice zahrnuté do plánu údržby sjízdné co možná nejdříve. Záležet bude samozřejmě i na počasí, ale věřím, že to díky obětavé práci chlapů ze středisek Správy a údržby silnic Pardubického (SÚS PK) kraje zvládneme. Jejich práce není lehká ani vděčná, ale vím, že vždy dělají maximum pro to, aby komunikace byly průjezdné.“

 

Dle plánu zimní údržby je dopravní silniční síť rozdělena do 69 okruhů, drtivou většinu z nich bude SÚS PK obstarávat sama, na zhruba 15 % má najaté subdodavatele. „Vlastními silami zvládneme zhruba 2500 kilometrů krajských komunikací. Dodavatelské výpomoci při pluhování silnic jsou s ohledem na malý rozsah prací potřebné pouze v situaci, kdy naše vlastní kapacity budou na hraně nebo v případě kalamit. Naši subdodavatelé budou stejně jako v minulých letech hlavně místní zemědělci, malé stavební firmy a dopravci, kteří mají potřebnou techniku. V některých lokalitách dojde k drobným úpravám plánu údržby, jedná se zejména o zařazení nově vybudovaných kruhových objezdů a silnic,“ uvedl k plánu zimní údržby ředitel SÚS PK Miroslav Němec. Novinkou je také zvýšení kvality, protože se podařilo dojednat, že místo štěrku a písku budou silničáři moci na vybraných 120 kilometrech komunikací nově používat schválené chemické prostředky. Jedná se o oblasti, které spravují cestmistrovství Litomyšl, Holice, Běstovice a Lanškroun. Největší podíl chemické údržby bude v obvodu Lanškroun, kde přesahuje 30 kilometrů. Do zimní údržby zasáhnou i nová těžká vozidla a mechanizmy, konkrétně dva nové nakladače, traktorový nosič a šest nákladních automobilů. Tuto techniku SÚS PK pořídila z dotace Pardubického kraje.

 

Kromě počasí může rychlost a kvalitu zimní údržby ovlivnit i případný návrat covidu-19, který loni výrazně zkomplikoval personální situaci. Kvůli onemocnění nemohla do práce nastoupit řada zaměstnanců, kteří pak chyběli v terénu.

 

V krajském rozpočtu je na zimní údržbu komunikací vyčleněno celkem 125 milionů korun. Minulý rok celkové náklady kvůli zdražování materiálů, energií, pohonných hmot, služeb, zvýšených nákladů související s covidem a plošnému navýšení tabulkových platů dosáhly výše 160 milionů. (MiV) Ilustrační foto: dopravniuzel.cz

Mohlo by vás zajímat:

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti

Neviděli jste nehodu sanitky?

Neviděli jste nehodu sanitky?

Policisté žádají občany o pomoc

Krajský rozpočet je připraven

Krajský rozpočet je připraven

Zásadní investice i posílení dotací v prosinci projednají zastupitelé