Čelní fasáda vynikne

Region - 18. 10. 2022
Čelní fasáda vynikne

PARDUBICE - Majestátní stavba Automatických mlýnů navržená Josefem Gočárem před více než 100 lety konečně vynikne v celé své kráse. Brzo totiž zmizí i stará trafostanice přilepená k její přední stěně. Rada Pardubického kraje vyhlásila nyní veřejnou zakázku na její odstranění a na opravu lícové zdi fasády této národní kulturní památky.

 

„Na tomto místě byla původně technologie vodní turbíny sloužící pro pohon mlýna. S postupným rozšiřováním mlýnské výroby byl pohon vodou nahrazen elektrickým pohonem, pro který byla zřízena trafostanice v místě původního domku. Ta byla v šedesátých letech minulého století zásadně rozšířena a přestavěna,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

 

S ohledem na architektonické záměry a s přihlédnutím k historické hodnotě objektu mlýna je nutné nyní starou trafostanici odstranit. Zásobování objektu mlýnů elektrickou energií bude zajištěno z lokální distribuční soustavy s novou trafostanicí v zadní části areálu. „Všichni jsme zvědaví, jak bude vypadat čelní fasáda po odbourání trafostanice. Počítáme s tím, že budeme muset lícové zdivo opravit a nechat udělat i replikovou omítku mezi prvním a druhým nadzemním podlažím. Součástí úprav bude i nově vzniklá plocha nádvoří, která bude upravena shodně s nově navrženou plochou celého veřejného prostoru mlýnského areálu,“ dodal Roman Línek.

 

Předpokládaná hodnota celé zakázky včetně DPH je 16,5 milionu korun. Realizace stavební části investiční akce bude zahájena po zajištění zdrojů krytí v rozpočtu Pardubického kraje v roce 2023. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice