Přesedněte na bicykly

Region - 20. 10. 2022
Přesedněte na bicykly

PARDUBICKO - Automobilová doprava zatěžuje města napříč krajem. Ve voze přitom často sedí pouze jeden člověk. Ulevit ulicím i ovzduší by mohla sdílená kola. Podpora provozu sdílených kol ve městech Pardubického kraje byla tématem jednání hejtmana Martina Netolického a náměstka pro oblast dopravy Michala Kortyše se zástupcem společnosti nextbike Czech Republic, s.r.o Lukášem Luňákem. Pardubický kraj by mohl pro příští rok vytvořit dotační titul, který by městům pomohl s náklady na provoz sdílených kol a občanům umožnil jízdu po dobu 15 minut zdarma.


„Služba sdílených kol zatím úspěšně funguje v Pardubicích, kde je k dispozici asi stovka kol ve čtyřiceti stanicích. Chceme systém sdílených kol nabídnout i dalším městům v regionu vypsáním dotačního titulu. Města by potom mohla uzavřít smlouvu s jakýmkoliv provozovatelem služby sdílených kol či elektrokol a nabídnout občanům 15 minut jízdy zdarma,“ uvedl Michal Kortyš.


Systém je jednoduchý. Lidé se před použitím sdíleného kola registrují do systému daného provozovatele, vyplní potřebné údaje a mohou využít patnáctiminutovou jízdu zdarma. Kola pak musejí vrátit do konkrétní stanice. Nevznikne tak problém s koly různě odstavenými na místech, kde blokují provoz vozidel nebo chodců. „Myšlenka podpořit sdílenou mobilitu ve městech našeho kraji se nám velmi líbí, a to i s ohledem na to, že by občanům bylo umožněno využívat kola po dobu 15 minut zdarma, což je i podle statistiky jednoho z provozovatelů této služby vzdálenost, kterou využívají klienti v 90 procentech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Sdílená kola se podle zástupců kraje mohou stát alternativou k automobilové dopravě. „Věřím, že s finanční podporou od kraje by se mohlo jednat o zajímavou nabídku pro města, která chtějí motivovat svoje občany k ekologickému způsobu přepravy. Jsem přesvědčený, že pokud nabídneme lidem 15 minut jízdy zdarma, tak je to přesně ta doba, kterou ve většině měst potřebují k dopravě na autobus, vlak nebo do školy a do práce. Konkrétní umístění stanic s koly by si řešilo samo město, ale kraj by pomohl dotačním titulem s úhradou části nákladů. Konkrétní parametry dotačního titulu budeme nyní řešit, ale naším cílem je, abychom jej vyhlásili nejpozději na začátku roku,“ dodal Michal Kortyš. (DoB) Ilustrační foto: baska.cz

Mohlo by vás zajímat:

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Pro Pardubický kraj je to velká příležitost

Chystají novinku na zámku

Chystají novinku na zámku

Lapidárium představí kamenné památky od středověku do současnosti

Galavečer plný dobra

Galavečer plný dobra

Kromě jiných ocenil i třídu děvčat, která se věnuje charitě a dobrovolnictví

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Dokument o nálezu jedinečné nádoby a objevu nejstaršího piva svého druhu uspěl na festivalu v Bratislavě

Na několik etap

Na několik etap

Kraj pokračuje v přípravách na rozšíření parkovacích ploch v Pardubické nemocnici

Perný víkend pro silničáře

Perný víkend pro silničáře

Najezdili v Pardubickém regionu 61 tisíc kilometrů