Přesedněte na bicykly

Region - 20. 10. 2022
Přesedněte na bicykly

PARDUBICKO - Automobilová doprava zatěžuje města napříč krajem. Ve voze přitom často sedí pouze jeden člověk. Ulevit ulicím i ovzduší by mohla sdílená kola. Podpora provozu sdílených kol ve městech Pardubického kraje byla tématem jednání hejtmana Martina Netolického a náměstka pro oblast dopravy Michala Kortyše se zástupcem společnosti nextbike Czech Republic, s.r.o Lukášem Luňákem. Pardubický kraj by mohl pro příští rok vytvořit dotační titul, který by městům pomohl s náklady na provoz sdílených kol a občanům umožnil jízdu po dobu 15 minut zdarma.


„Služba sdílených kol zatím úspěšně funguje v Pardubicích, kde je k dispozici asi stovka kol ve čtyřiceti stanicích. Chceme systém sdílených kol nabídnout i dalším městům v regionu vypsáním dotačního titulu. Města by potom mohla uzavřít smlouvu s jakýmkoliv provozovatelem služby sdílených kol či elektrokol a nabídnout občanům 15 minut jízdy zdarma,“ uvedl Michal Kortyš.


Systém je jednoduchý. Lidé se před použitím sdíleného kola registrují do systému daného provozovatele, vyplní potřebné údaje a mohou využít patnáctiminutovou jízdu zdarma. Kola pak musejí vrátit do konkrétní stanice. Nevznikne tak problém s koly různě odstavenými na místech, kde blokují provoz vozidel nebo chodců. „Myšlenka podpořit sdílenou mobilitu ve městech našeho kraji se nám velmi líbí, a to i s ohledem na to, že by občanům bylo umožněno využívat kola po dobu 15 minut zdarma, což je i podle statistiky jednoho z provozovatelů této služby vzdálenost, kterou využívají klienti v 90 procentech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Sdílená kola se podle zástupců kraje mohou stát alternativou k automobilové dopravě. „Věřím, že s finanční podporou od kraje by se mohlo jednat o zajímavou nabídku pro města, která chtějí motivovat svoje občany k ekologickému způsobu přepravy. Jsem přesvědčený, že pokud nabídneme lidem 15 minut jízdy zdarma, tak je to přesně ta doba, kterou ve většině měst potřebují k dopravě na autobus, vlak nebo do školy a do práce. Konkrétní umístění stanic s koly by si řešilo samo město, ale kraj by pomohl dotačním titulem s úhradou části nákladů. Konkrétní parametry dotačního titulu budeme nyní řešit, ale naším cílem je, abychom jej vyhlásili nejpozději na začátku roku,“ dodal Michal Kortyš. (DoB) Ilustrační foto: baska.cz

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice