Kraj nakoupí elektřinu na příští rok

Region - 03. 11. 2022
Kraj nakoupí elektřinu na příští rok

PARDUBICE - Rada Pardubického kraje se dnes na svém mimořádném jednání opakovaně zabývala nákupem elektrické energie a plynu pro všechny organizace Pardubického kraje. V případě elektrické energie rozhodli radní o nákupu celého ročního objemu, a to v průběhu čtvrtečního dopoledne či pátečního rána. U plynu pak bude řešen nákup na denním spotovém trhu. Důležité pro oba tyto kroky je zastropování cen pro veřejný sektor ze strany státu. I díky tomu bylo možné zahájit přípravu krajského rozpočtu na rok 2023.

 

„Cena elektrické energie se na burze postupně snižuje. Zavírací cena byla k 1. listopadu na hranici 362 euro, dnes pak 371 euro. S nastupující zimou se však tento relativně pozitivní trend může velmi rychle změnit, a proto jsme od našich poradců v oblasti energetiky dostali doporučení, abychom elektrickou energii nyní zakoupili. Dle vládního nařízení bude maximální cena pro veřejný sektor bez ohledu na burzu šest tisíc korun za MWh včetně DPH. To znamená, že pro organizace kraje toto bude výsledná částka a zbytek bude dodavateli kompenzovat stát. Nelze navíc předpokládat, že bychom se v dohledné době dostali pod stropovou cenu, tedy bez nutnosti dorovnávání ze strany státu,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

Radní se zabývali také nákupem plynu. „Z burzy jsme obdrželi informaci, že vláda 31.10. schválila nařízení o zajištění dodávek plynu včetně určení kompenzačního spotového indexu. To znamená, že lze konečně začít realizovat úspěšné aukční obchody. Vzhledem k situaci a vzhledem k zastropování cen se pak jako nejlepší postup jeví aukce na nejnižší přičítací marži při denním nákupu na spotovém trhu. Tu bychom chtěli poprvé uskutečnit již v pátek 4. listopadu,“ vysvětlil krajský radní Alexandr Krejčíř. (DoB) Ilustrační foto: pixabay.com

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice