První koncert v Pardubicích

Kultura - 08. 11. 2022
První koncert v Pardubicích

PARDUBICE - Mladý orchestr z Nového Města nad Metují se poprvé představí v Pardubicích. Ve městě Pernštejnů zahraje o státním svátku ve čtvrtek 17. 11. v Sukově síni Domu hudby. Posluchači se mohou těšit na tři symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a čtyři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Součástí koncertu Novoměstské filharmonie, který začne v 19 hodin, bude připomínka 17. listopadu 1989 ve spolupráci s organizací Post Bellum (projekt Paměť národa – příběhy 20. století).

 

„Na podzimním turné odprezentujeme hudební kontrast mezi dvěma nejznámějšími českými skladateli, bytostně českým a výpravným Smetanou a světovým, přesto lidovým Dvořákem,” představuje novou dramaturgii dirigent Marek Klimeš.

 

Jedním dechem dodává „Samozřejmě se rovněž hlásíme ke Smetanovým kořenům v Novém Městě nad Metují. Bedřich ve svých dopisech nadšeně mluvil o našem městě, jako o svém nejmilejším místě, se kterým ho pojí vzpomínky na letní prázdniny u prarodičů.“

 

Ze Smetanovy symfonické básně Má vlast zazní na koncertě tři části – Vyšehrad, Šárka a Z českých luhů a hájů. Ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka vybrala Novoměstská filharmonie do svého podzimního setlistu kolo, dumku, polku a skočnou.

 

Oslavu dvou největších českých skladatelů klasické hudby doplní i nahlédnutí do (ne)dávné historie. „Podzimní turné chceme věnovat hodnotám jako je demokracie a svoboda. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Post Bellum, která ve svém projektu Paměť národa vypráví příběhy pamětníků 20. století. Diváci budou mít možnost na našich koncertech zhlédnout videospoty se vzpomínkami pamětníků klíčových událostí,“ vysvětluje koncepci ředitelka Novoměstské filharmonie Eliška Kratěnová.

 

Předprodej vstupenek byl zahájen na webu www.goout.net, k prodeji budou i na místě konání před koncertem. (zr) Foto:  ARCHIV ORCHESTRU

Mohlo by vás zajímat:

S fenomenálním Indi Stivínem

S fenomenálním Indi Stivínem

Na čtvrtečním koncertě Barocco sempre giovane vystoupí jako sólisté také Vít Chudý a Jiří Kabát

V divadle bude živo

V divadle bude živo

Pardubická scéna připravila v příštích dnech řadu akcí

Koncert na univerzitě

Koncert na univerzitě

Součástí pátečního večera bude premiéra skladby Martina Kudrny Zrození hmoty

Mimořádné akce ve VČD

Mimořádné akce ve VČD

Čtení z Édouarda Louise, Večer Karla Kryla a další projekty

Dlouhodobá zápůjčka

Dlouhodobá zápůjčka

Grafiky Iva Křena nově ve stálé expozici S.K.L.E.M.

Sobotní Holice plné jednoaktovek

Sobotní Holice plné jednoaktovek

Na všechna představení je vstup zdarma