První koncert v Pardubicích

Kultura - 08. 11. 2022
První koncert v Pardubicích

PARDUBICE - Mladý orchestr z Nového Města nad Metují se poprvé představí v Pardubicích. Ve městě Pernštejnů zahraje o státním svátku ve čtvrtek 17. 11. v Sukově síni Domu hudby. Posluchači se mohou těšit na tři symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a čtyři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Součástí koncertu Novoměstské filharmonie, který začne v 19 hodin, bude připomínka 17. listopadu 1989 ve spolupráci s organizací Post Bellum (projekt Paměť národa – příběhy 20. století).

 

„Na podzimním turné odprezentujeme hudební kontrast mezi dvěma nejznámějšími českými skladateli, bytostně českým a výpravným Smetanou a světovým, přesto lidovým Dvořákem,” představuje novou dramaturgii dirigent Marek Klimeš.

 

Jedním dechem dodává „Samozřejmě se rovněž hlásíme ke Smetanovým kořenům v Novém Městě nad Metují. Bedřich ve svých dopisech nadšeně mluvil o našem městě, jako o svém nejmilejším místě, se kterým ho pojí vzpomínky na letní prázdniny u prarodičů.“

 

Ze Smetanovy symfonické básně Má vlast zazní na koncertě tři části – Vyšehrad, Šárka a Z českých luhů a hájů. Ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka vybrala Novoměstská filharmonie do svého podzimního setlistu kolo, dumku, polku a skočnou.

 

Oslavu dvou největších českých skladatelů klasické hudby doplní i nahlédnutí do (ne)dávné historie. „Podzimní turné chceme věnovat hodnotám jako je demokracie a svoboda. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Post Bellum, která ve svém projektu Paměť národa vypráví příběhy pamětníků 20. století. Diváci budou mít možnost na našich koncertech zhlédnout videospoty se vzpomínkami pamětníků klíčových událostí,“ vysvětluje koncepci ředitelka Novoměstské filharmonie Eliška Kratěnová.

 

Předprodej vstupenek byl zahájen na webu www.goout.net, k prodeji budou i na místě konání před koncertem. (zr) Foto:  ARCHIV ORCHESTRU

Mohlo by vás zajímat:

Od čtvrtka na Kuňce opět divadlo

Od čtvrtka na Kuňce opět divadlo

Východočeské divadlo se tam navrací s Nocí na Karlštejně a nově uvede Pekařovu ženu

Světová premiéra v Podlažicích

Světová premiéra v Podlažicích

Sobotní koncert představí hudební klenoty broumovského kláštera

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Baroko tentokrát zůstane jen v názvu souboru

Intimní rizika na veřejných místech

Intimní rizika na veřejných místech

Východočeské divadlo uvede českou premiéru britské hry

Pernštejnlove poosmé

Pernštejnlove poosmé

Odstartoval předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Ochotníci hrají celý víkend

Ochotníci hrají celý víkend

Spolek J.K.Tyl Sezemice nastudoval komedii Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky