Advent na zámku

Region - 25. 11. 2022
Advent na zámku

PARDUBICE - Víte, jak se naladit na Vánoce bez shonu a vtíravé komerce? Vydejte se na adventní Zámek Pardubice! Program slibuje vánoční dílny, venkovní stezku pro děti o zvířátkách, vánoční fotokoutky na nádvoří a tvůrčí jarmark Sladké Vánoce. Každou adventní neděli zůstanou navíc otevřené valy až do 18 hodin a nabídnou výhled na večerní staré Pardubice.

 

„Od první adventní neděle až do Tří králů ozdobí zámecké nádvoří fotokoutky z historických pohlednic s vánoční tématikou, ve kterých se mohou návštěvníci vyfotit. Velký vánoční strom bude zářit před renesančním portálem zámeckého paláce, menší strom se rozsvítí i na vnitřním nádvoří. Opět jeho spodní patra necháme neozdobená, aby se do výzdoby mohly svými vlastnoručně vyrobenými ozdobami zapojit děti,“ popisuje adventní výzdobu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

 

Šťastné a chundelaté!

Víte, jak „slaví“ Vánoce zvířátka? „Speciálně pro děti jsme od 26. listopadu připravili cestu zámeckým parkánem. Stezka nazvaná Šťastné a chundelaté! je provede po stanovištích, na kterých se dozví, jak tráví vánoční čas naši nejen chlupatí kamarádi. Stačí vyřešit tajemné hádanky a záludné úkoly,“ vysvětluje edukátorka muzea Lucie Dočekalová. Stezka bude volně přístupná po dobu otevření zámku.

 

Sladké Vánoce s pohádkami

Tradiční akce s klidnou sváteční atmosférou a spoustou tvůrčích dílen provoní zámecký areál v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin vánočními dobrotami a zaplní ho vánočními pohádkami, dílnami pro dospělé i děti a prodejem vánočních dárků a dekorací. „Řemeslníci předvedou drátování stromů života, pletení košíků a ošatek, pro děti je připravena zvykoslovná dílna, malování na obličej, zdobení vánočních ozdob, výroba svícnů z jablíček, zdobení perníčků a mnoho dalších vánočních zvyklostí,“ vyjmenovává některé z aktivit Libánek. Pohádky brněnského Divadla Koráb se budou hrát v teple Společenského sálu – od 10:30 hodin Betlém aneb Putování za hvězdou a od 14:30 hodin Princezna s dlouhým nosem. Vstupenky na ně jsou v prodeji už teď na webu muzea www.vcm.cz nebo na pokladně na zámku.

 

Vánoční dílna

Ve vánoční dílně v sobotu 10. prosince si děti vyrobí vlastní andělíčky ze sádry, vánoční přáníčka, papírovou ozdobu a ti nejmenší si vybarví vánoční omalovánky. Přístupná bude 10 do 16 hodin, vstupné je 50 korun za osobu.

Štědrý večer na zámku

 

„Štědrovečerní muzejní noc otevře zámecké brány o půl desáté večer a až do půlnoci nechá návštěvníky nahlédnout do části nového prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, do kaple Tří králů a vystoupat na zámeckou věž. Přístupná bude i výstavy Kdy jste je viděli naposledy?,“ uzavírá ředitel muzea. Na první svátek vánoční 25. prosince bude otevřeno od 13 do 18 hodin. Výjimečně zůstane zámek přístupný i v pondělí 26. prosince, a to prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, od 10 do 18 hodin.

 

ZMĚNY V OTEVÍRACÍ DOBĚ VÝCHODOČESKÉHO MUZEA O VÁNOČNÍCH SVÁTCÍCH

24. 12. 2022      21:30–24 hodin – Štědrovečerní muzejní noc

25. 12. 2022      13–18 hodin

26. 12. 2022      10–18 hodin – pouze Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách

31. 12. 2022      10–15 hodin

1. 1. 2023  13–18 hodin

(skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti

Neviděli jste nehodu sanitky?

Neviděli jste nehodu sanitky?

Policisté žádají občany o pomoc

Krajský rozpočet je připraven

Krajský rozpočet je připraven

Zásadní investice i posílení dotací v prosinci projednají zastupitelé

Najdou se noví partneři?

Najdou se noví partneři?

S udržením sítě poštovních služeb v regionu by mohla pomoci krajská dotace