Advent na zámku

Region - 25. 11. 2022
Advent na zámku

PARDUBICE - Víte, jak se naladit na Vánoce bez shonu a vtíravé komerce? Vydejte se na adventní Zámek Pardubice! Program slibuje vánoční dílny, venkovní stezku pro děti o zvířátkách, vánoční fotokoutky na nádvoří a tvůrčí jarmark Sladké Vánoce. Každou adventní neděli zůstanou navíc otevřené valy až do 18 hodin a nabídnou výhled na večerní staré Pardubice.

 

„Od první adventní neděle až do Tří králů ozdobí zámecké nádvoří fotokoutky z historických pohlednic s vánoční tématikou, ve kterých se mohou návštěvníci vyfotit. Velký vánoční strom bude zářit před renesančním portálem zámeckého paláce, menší strom se rozsvítí i na vnitřním nádvoří. Opět jeho spodní patra necháme neozdobená, aby se do výzdoby mohly svými vlastnoručně vyrobenými ozdobami zapojit děti,“ popisuje adventní výzdobu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

 

Šťastné a chundelaté!

Víte, jak „slaví“ Vánoce zvířátka? „Speciálně pro děti jsme od 26. listopadu připravili cestu zámeckým parkánem. Stezka nazvaná Šťastné a chundelaté! je provede po stanovištích, na kterých se dozví, jak tráví vánoční čas naši nejen chlupatí kamarádi. Stačí vyřešit tajemné hádanky a záludné úkoly,“ vysvětluje edukátorka muzea Lucie Dočekalová. Stezka bude volně přístupná po dobu otevření zámku.

 

Sladké Vánoce s pohádkami

Tradiční akce s klidnou sváteční atmosférou a spoustou tvůrčích dílen provoní zámecký areál v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin vánočními dobrotami a zaplní ho vánočními pohádkami, dílnami pro dospělé i děti a prodejem vánočních dárků a dekorací. „Řemeslníci předvedou drátování stromů života, pletení košíků a ošatek, pro děti je připravena zvykoslovná dílna, malování na obličej, zdobení vánočních ozdob, výroba svícnů z jablíček, zdobení perníčků a mnoho dalších vánočních zvyklostí,“ vyjmenovává některé z aktivit Libánek. Pohádky brněnského Divadla Koráb se budou hrát v teple Společenského sálu – od 10:30 hodin Betlém aneb Putování za hvězdou a od 14:30 hodin Princezna s dlouhým nosem. Vstupenky na ně jsou v prodeji už teď na webu muzea www.vcm.cz nebo na pokladně na zámku.

 

Vánoční dílna

Ve vánoční dílně v sobotu 10. prosince si děti vyrobí vlastní andělíčky ze sádry, vánoční přáníčka, papírovou ozdobu a ti nejmenší si vybarví vánoční omalovánky. Přístupná bude 10 do 16 hodin, vstupné je 50 korun za osobu.

Štědrý večer na zámku

 

„Štědrovečerní muzejní noc otevře zámecké brány o půl desáté večer a až do půlnoci nechá návštěvníky nahlédnout do části nového prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, do kaple Tří králů a vystoupat na zámeckou věž. Přístupná bude i výstavy Kdy jste je viděli naposledy?,“ uzavírá ředitel muzea. Na první svátek vánoční 25. prosince bude otevřeno od 13 do 18 hodin. Výjimečně zůstane zámek přístupný i v pondělí 26. prosince, a to prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, od 10 do 18 hodin.

 

ZMĚNY V OTEVÍRACÍ DOBĚ VÝCHODOČESKÉHO MUZEA O VÁNOČNÍCH SVÁTCÍCH

24. 12. 2022      21:30–24 hodin – Štědrovečerní muzejní noc

25. 12. 2022      13–18 hodin

26. 12. 2022      10–18 hodin – pouze Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách

31. 12. 2022      10–15 hodin

1. 1. 2023  13–18 hodin

(skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha