Pernštejnky se usadily v Bruselu

Region - 03. 12. 2022
Pernštejnky se usadily v Bruselu

BRUSEL - Putovní výstava Východočeského muzea a Univerzity Pardubice s názvem Pernštejnské ženy a Evropa se na tři měsíce usadila v centru Evropské unie. Na slavnostní vernisáži ji spolu s autory představil náměstek hejtmana Roman Línek v Plzeňském domě. Ten Pardubický kraj využívá společně s dalšími kraji pro své akce  a jednání v Bruselu.

 

Výstavu jsme přivezli v závěru českého předsednictví v Radě Evropské unie spolu s některými interaktivními prvky a vernisáž nás utvrdila v tom, že právě tady je toto téma doma,“ řekl Roman Línek, který je zároveň vedoucím české delegace v Evropském výboru regionů.

 

Dcery Marie Manrique de Lara a Vratislava z Pernštejna byly ve druhé polovině 16. století a na začátku 17. století provdané po celé habsburské Evropě a ovlivňovaly jednotnou evropskou politiku, kulturu a společenské zvyklosti víc než kdo jiný. „Už jako děti vyrůstaly po boku habsburských princezen a spolu s nimi dostaly vzdělání včetně několika cizích jazyků. Po matce hovořily španělsky, dále česky, německy, latinsky, italsky a některé i francouzsky. Nikdo totiž nevěděl, z které části říše jim bude vybrán budoucí manžel a kde bude třeba upevňovat vliv,“ poznamenal jeden z autorů výstavy Pavel Marek, ředitel Ústavu historiografie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Ten se zabýval studiem archivních dokumentů k tomuto tématu v devíti evropských zemích a podařilo se mu mimo jiné rozluštit i mnoho osobních dopisů pernštejnských dcer.

 

Využili jsme tuto příležitost k pozvánce na Zámek Pardubice, na náš nový prohlídkový okruh po pernštejnské rezidenci a nejstarší renesanci u nás. Zájemci si v Bruselu mohou vyzkoušet i nácvik historického písma, výrobu dobových parfémů či složitost renesančního oblékání,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

 

Výstavu nyní zhlédnou účastníci akcí, které se v Plzeňském domě pravidelně konají. Stejnou příležitost už měli návštěvníci  v Radě Evropy ve Štrasburku, na Univerzitě v Madridu a na českém velvyslanectví v Berlíně. Na další štaci by měly Pernštejnské ženy vyrazit příští rok do Naardenu. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Obejdou se i bez Smartwings

Obejdou se i bez Smartwings

Rozvoj Letiště Pardubice není ohrožen, v nové sezoně bude nabízet ještě více letů

Neokázalá statečnost

Neokázalá statečnost

Neznámý osud Josefa Kříže připomíná pamětní deska na krajském úřadu

Další exemplář do letky

Další exemplář do letky

Replika prvoválečné stíhačky Aviatik D.I. Berg přistála v Kuněticích

Nová expozice na hradě

Nová expozice na hradě

Na Rychmburku uvidíte gotické oltáře z Chrudimi

Lokální výrobci se snažili

Lokální výrobci se snažili

MLS Pardubického kraje zná letošní oceněné

Totální nezodpovědnost

Totální nezodpovědnost

Linkový autobus neměl na silnici co dělat