Vzpomínka na děsivé události

Region - 05. 12. 2022
Vzpomínka na děsivé události

PARDUBICE - Letos uplyne 80 let od transportů židovského obyvatelstva do Terezína.  Na budově Obchodní akademie, kde byli soustřeďováni Židé z dnešního Pardubicka, Chrudimska, Vysokomýtska, Litomyšlska a Chotěbořska to připomene nová pamětní deska. Na její odhalení i další program v budově hejtmanství zve Pardubický kraj ve čtvrtek 8. prosince.

 

„Ve spolupráci se Státním okresním archivem Pardubice jsme připravili vzpomínkový program. Je pro nás dnes téměř nepředstavitelné, že z 1258 osob, které byly před 80 lety ze starého pardubického nádraží odvezeny v rámci zrůdných fašistických teorií o vyvolené rase nejprve do Terezína a později do různých koncentračních táborů, se jich domů vrátilo jen 92. Jedním z přeživších byl Vladimír Munk, jehož příběh budeme sledovat v dokumentárním filmu. Panu Munkovi je 97 let, žije ve Spojených státech amerických a poslal nám i osobní videopozdrav, který divákům promítneme,“ uvedl jeden z iniciátorů akce, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

 

První část vzpomínkové akce se uskuteční před budovou Obchodní akademie ve čtvrtek 8. prosince v 15 hodin, další pak ve stejný den v sále Zastupitelstva Pardubického kraje od 16,30 hodin.  Pro ni je připraveno první veřejné představení dokumentárního filmu „Return to Auschwitz. The Survival of Vladimir Munk“ a vyprávění o několika dalších osudech lidí z pardubických transportů. V pátek dopoledne se program zopakuje pro středoškolské studenty se zájmem o historii.

Před Východočeským divadlem připomenou transporty Židů informační panely. (zun) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice