Setkání starostek a starostů

Region - 06. 12. 2022
Setkání starostek a starostů

PORÍČÍ U LITOMYŠLE - Sdružení místních samospráv ČR naplánovalo na konec listopadu další z řady pravidelných setkání členských obcí z celého Pardubického kraje. Přes 60 starostek a starostů se mohlo seznámit nejenom s nejnovějšími novinkami z legislativy, ale například i dotačními programy, které pro ně Pardubický kraj připravil.

 

„Vedení obce není jednoduchá disciplína. Jako starosta dobře vím, že je to prakticky neustálý zápas s nejrůznějšími překážkami. Jsem proto moc rád, že jsem mohl kolegům poskytnout aktuální informace především o dotačních programech Pardubického kraje týkajících se venkova. A také zodpovědět jejich dotazy například ke kůrovci nebo krajské podpoře rozvoje vodohospodářské infrastruktury v příštím roce. Nově jsme zavedli některé změny v Programu obnovy venkova. Podpoříme například více obce s pěti a více místními částmi, což starostové kvitují a vítají. Společně jsme se věnovali i tématu podpory poštovních poboček a vesnických prodejen, o což se dlouhodobě snažíme a na jejich chod finančně přispíváme,“ uvedl krajský radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.

 

Na bedrech samospráv bude v příštích letech řada úkolů, jeden z náročnějších je spuštění digitální technické mapy (DTM). Díky komplexnímu datovému mixu budou moci stavebníci, občané i úřady snadno pracovat s detailními, aktuálními mapovými podklady ve vysokém rozlišení, které vznikají díky přesnému leteckému snímkování, prostorovému sběru dat a dalším moderním technologiím. „Digitální technická mapa by měla fungovat nejpozději od poloviny roku 2024. V první fázi maximum dat z území zajišťuje především kraj, ale následně do ní budou muset údaje zanášet i jednotlivé obce a další vlastníci technické infrastruktury. Proto se dlouhodobě snažíme vedení obcí průběžně informovat o tom, co na ně čeká, pomáhat jim s přípravami a poskytovat metodické vedení. V roce 2023 naši aktivitu a komunikaci se starosty ještě zintenzivníme. Kromě prezentace právě vyhlášených krajských dotačních programů pro příští rok jsem přítomným přiblížil některé evropské dotační tituly a aktuální výzvy, které jsou cílené také na malé obce, například na výstavbu veřejného osvětlení a budování fotovoltaiky. Ty by jim mohly pomoci se spolufinancováním investičních projektů,“ dodává k jednání v Poříčí u Litomyšle radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr. (MiV) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Pro Pardubický kraj je to velká příležitost

Chystají novinku na zámku

Chystají novinku na zámku

Lapidárium představí kamenné památky od středověku do současnosti

Galavečer plný dobra

Galavečer plný dobra

Kromě jiných ocenil i třídu děvčat, která se věnuje charitě a dobrovolnictví

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Dokument o nálezu jedinečné nádoby a objevu nejstaršího piva svého druhu uspěl na festivalu v Bratislavě

Na několik etap

Na několik etap

Kraj pokračuje v přípravách na rozšíření parkovacích ploch v Pardubické nemocnici

Perný víkend pro silničáře

Perný víkend pro silničáře

Najezdili v Pardubickém regionu 61 tisíc kilometrů